Aşık Veysel Vasiyetinde Toprağın Hangi Faydalarına Değinmiştir?


Aşık Veysel  Vasiyetinde Toprağın Hangi Faydalarına Değinmiştir? 6. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı 148 sayfa

‘’ Ben  öldükten sonra  mezarıma taş koymayın . Mezarımda  beton hiçbir şey  olmasın.  Sadece toprağa gömün beni . Üstümde biten otları inekler, koyunlar yesin; et olsun, süt olsun. Mezarımda açan çiçekleri  arılar emsin, bal olsun . Toprak olayım, benim toprağım da milletime hizmet etsin.’’


Sevgili ozanlarımızdan değerli insan Aşık Veysel yukarıdaki vasiyetinde şunları anlatmak istemiştir :
Toprağın önemine değinmiştir . Bunun için de kendisine özel olarak betondan, taştan bir mezarlık yapılmamasını vasiyet etmiştir .

Çünkü taş ve betonun olduğu yerde  çiçekler açmaz, orası kurak bir zemin olur . Oysa toprağın olduğu yerde bereket olur, bolluk olur . Benim üzerime sadece toprak örtün çünkü o toprak gün gelir milletime faydalı olur diye düşünmüştür . Toprağının üstünde biten otlardan inekler faydalansın, koyunlar faydalansın. Daha sonra onların yediği bu güzel otlar da et olsun, süt olsun ve insanların karnını doyursun demek istemiştir. Arılar o toprağın üzerindeki çiçekleri emsin ve onlar da bal yapsın Böylece toprağın birçok faydaları anlatılmak istenmiştir .
Not: Aşık Veysel Şatıroğlu 1894 tarihinde Sivas’ın  Şarkışla İlçesi’nin  Sivrialan  köyünde dünyaya gelmiştir .  Değeri ozanımız doğaya çok önem vermiş, toprağa çok önem vermiş ve her şeyimizin topraktan  olduğunu söylemiştir.


1 yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top