Aşağıdaki Kavramları Kullanarak GAP’ın Hangi Alanlarda Etkili Olduğunu Örnekteki Gibi Yazınız


Aşağıda  GAP’ın  Bölgeye Etkilerine Yer Verilmiştir. Aşağıdaki Kavramları Kullanarak GAP’ın   Hangi  Alanlarda Etkili  Olduğunu Örnekteki Gibi Yazınız. ( eğitim, sağlık, sanayi, tarım, ulaşım, turizm, eneji, şehirleşme )  6.sınıf sosyal bilgiler 156.sayfa

1) GAP’tan sonra  Şanlıurfa kısa zamanda pamuk üretiminde ülke birincisi olmuştur. ( Tarım )
2) Projeyle yapılan  barajlardan 7’si Türkiye’nin  elektrik ihtiyacının  üçte birini karşılamaktadır. (Enerji )


3) Pamuklu dokuma fabrikaları açılmıştır. ( Sanayi )
4) GAP  Uluslararası  Havalimanı 17 Haziran 20077 tarihinde hizmete girmiştir. ( Şehirleşme)

5) Çok  Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) açılarak özellikle kadın nüfusunun  okuma-yazma oranı artırılmıştır. (  Eğitim)
6)  Bölgenin  tarihi ve doğal güzelliklerinin  fark edilmesini  sağlamıştır. ( Turizm)

Not : Güneydoğu Anadolu Projesi; Diyarbakır, Siirt, Mardin, Kilis, Batman, Adıyaman,  Gaziantep, Şırnak, Şanlıurfa omak üzere 9 ilimizi kapsar. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)  Fırat ve Dicle nehirlerinden etkili bir şekilde yararlanarak kültürel, sosyal, çevresel ve ekonomik gelişmeyi kapsayan bir bölgesel kalkınma projesidir. Güneydoğu Anadolu Projesi Cumhuriyet tarihinin en  büyük projeleri arasında yer almaktadır. Bu proje sayesinde pamuk üretiminde artış sağlanmış ve Şanlıurfa  kısa zamanda pamuk üretiminde Türkiye birincisi olmuştur.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top