Ülkemizde Bilim Ve Teknoloji Alanındaki Araştırmaların Artması İçin Neler Yapılabilir? Tartışınız.


Ülkemizde  Bilim Ve Teknoloji Alanındaki  Araştırmaların  Artması İçin  Neler Yapılabilir? Tartışınız. 129.sayfa

Ülke olarak bilim ve teknolojiye her zaman önem vermeliyiz  ve bunu sadece lafta uygulamamalıyız . Bilim ve teknolojinin içine girmeliyiz , deney ve gözlemler yapmalıyız , buluşlarımız , icatlarımız olmalıdır . Sürekli yabancı ülkelerden telefon ithal etmemeliyiz . Kendi kaliteli yerli telefonlarımızı yapmalıyız, arabalarımızı üretmeliyiz . Ülkemizde bilim ve teknoloji alanındaki araştırmaların artması için şunlar yapılmalıdır :
* İlk olarak bilinçli insanlar olmalıyız ve bilinçli çocuklar , güzel ahlaka sahip  çocuklar yetiştirmeliyiz .
* Eğitime ve öğretime ayılan ödenek daha da artırılmalıdır . Çünkü bilim ve teknolojinin temeli  eğitimde atılır .


* Nitelikli öğretmenler yetiştirilmeli, nitelikli öğrenciler yetiştirilmelidir .
*  Ülkemizdeki bilim insanları başka yerlere gitmek zorunda kalmamalıdır . Onlara  hak ettiği değer ve hak ettiği maddiyat sağlanmalıdır . Yani  ellerinde bilimsel ve teknoloji ürünle  olmalı ve bunlar istediği şeyi  gerçekleştirebilmelidirler .
* Bilim ve teknoloji ile doğrudan iç içe olmalıyız . Kahvehanelerde sabahlamak yerine laboratuvarlarda sabahlamalıyız ve ilim yolunda buluşlar yapmalıyız .
* Gelişmiş ülkelerin eğitim sistemini gözden geçirmeliyiz ve eğitim sisteminde sürekli değişiklikler yapmamalıyız . Planlı, programlı ve disiplinli çalışmalar yapılmalı ve hedeften  uzaklaşılmamalıdır .
* Bilime meraklı olan çocuklara devlet büyükleri gerekli maddi ve manevi desteği sağlamalıdır .
* Çocukların merakı öldürülmemelidir .
*  Teknoloji üretimi yapmalıyız . Yani bilimsel  üretimimiz bilimsel teknolojiye dönüşmelidir .
* Uzay ile ilgili çalışmalarda bulunmalıyız ve biz de ülke olarak uzaya bilim insanlarımızı göndermek için gerekli zorlu çalışmaları yapmalıyız .
*   TÜBİTAK  bilim ve teknoloji konusunda meraklı ve çalışma yapan kişilerin projelerine destek vermeli ve bu destek sürekli hale getirilmelidir.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top