Teknolojik Gelişmelerin İnsanların Hayatını Nasıl Değiştirdiğini Tartışınız.


Teknolojik Gelişmelerin  İnsanların Hayatını  Nasıl Değiştirdiğini  Tartışınız. 6. Sınıf sosyal bilgiler

Teknoloji hayatımıza girdiği günden beri  hayatımızda çok şey değişmiştir . Teknoloji sayesinde hem emekten hem de zamandan  tasarruf eder hale geldik . Çünkü hayatımız daha da kolaylaştı ve zamanımızı  daha verimli kullanmaya başladık . Örneğin;  eskiden   çamaşır, bulaşık makinesi olmadığı için saatlerce bu işleri ellerimizle yapardık . Böylece hem su israfı   hem de zaman israfı olurdu . Şimdi ise makineler artık her türlü işi kısa sürede yapar hale gelmiştir .  Özellikle  de internetin hayatımıza girmesi ile  bankaya gitmek zorunda kalmıyoruz, istediğimiz alışveriş sitesinden beğendiğimiz ürünleri alabiliyoruz ,  uzakta olan yakınlarımız ile görüntülü ve   sesli iletişime geçebiliyoruz . Ama teknolojiye de aşırı bağımlı olmamak gerekir. Çünkü gerektiği kadar kullanmalıyız.

 Mesela saatlerce televizyon karşısında , bilgisayar karşısında vakit geçirmemeliyiz .  Özellikle küçücük yavrularımızın eline telefonu bırakıp onları odada tek başına bırakmak son derece yanlıştır . Çünkü onları teknolojinin zararlarından korumalıyız  ve ölçülü olarak teknoloji ile ilgilenmelerini sağlamalıyız . Asosyal bir yaşama sürüklenmemeliyiz . Teknolojin  hayatımıza etkilerini  baktığımız da şunları da görebiliyoruz .   Artık  farklı dilleri anında çevirmek  mümkün hale gelmiştir . Bunun için de kamerayı yazıya tutmak yeterli hale geliyor . Eskiden Parkinson hastalarının kendi başarına yemek yemeleri  bir mucizeydi . Günümüzde ise  üzerinde sensör yer alan bir kaşık sağa sola dönme hareketlerini sabitleyerek parkinson hastalarının kaşığı ağızlarına kadar dökmeden götürebilmelerini sağlıyor . Böylece bu hastalar için olumu bir gelişme olmuştur . İzlediğimiz dizilerdeki köprüler, uçurumlar, arabaların çarpılma sahneleri aslında küçük bir sette çekilmektedir. İşte bunları sağlayan da teknolojidir.

Mesela kullandığımız hafıza kartlarının bile  daha küçük  resim, video  vb. kaydedilebilenleri ortaya çıkmıştır. Bu da günlük yaşamımızda bize  büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Yakın bir zamanda robotlar ile insanları birbirinden ayırmak da  zor olacaktır. Hatta savaşlarda  insanlar değil robotlar kullanılmaya başlanacaktır. Bu da geri kalmış ülkeler için vahim bir durumdur. Engelli insanlar için yapılan buluşlar  onların yaşamını da  kolaylaştıracak böylece onlar da hayata daha aktif olarak katılabileceklerdir. Kir  geçirmeyen, sıvı geçirmeyen kıyafetler yapılacaktır ve daha neler neler….


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top