Sanal Ortamda Ulaştığınız Bilgilerin Doğruluk Ve Güvenilirliğini Sorgulamak Niçin Gereklidir? Düşüncelerinizi Defterinize Yazınız


Sanal Ortamda Ulaştığınız Bilgilerin  Doğruluk Ve Güvenilirliğini Sorgulamak  Niçin Gereklidir? Düşüncelerinizi  Defterinize Yazınız . 101.sayfa 5. Sınıf sosyal bilgiler

Sanal ortamda  her verilen bilgi her zaman doğru ve güvenilir olmadığı için  muhakkak buradaki bilgileri araştırmak ve sorgulamak gerekir .  Sorgulamadığımız takdirde   başımıza iş açmış oluruz . Bunun için birçok siteden araştırma yapmalıyız ve farklı kaynaklardan bilgi almalıyız, o bilgileri  de iyice araştırmalıyız . 

Sanal ortamda doğru bilgiler kadar yanlış bilgiler de çoktur . Çünkü işin uzmanı olmayan kişiler de  siteler açmakta ve yalan yanlış bilgileri o siteye yazmaktadır .

İnsanlar buna kanıp o bilgileri doğru zannetmektedirler . Onun için  sorgulamalıyız, eleştirel  düşünme becerisine sahip olmalıyız , her bilginin doğruluğunu araştırıp ona göre hareket etmeliyiz .

Kısaca sanal ortamdayken şunları yapmalıyız:
* Sanal ortamda elde ettiğimiz bilgileri eleştirel süzgeçten geçirmeliyiz.
* Emin omadığımız  bilgileri  farklı Genel Ağ adreslerinden  kontrol etmeliyiz .
* Elde ettiğimiz bilgilerin güvenilirliğini ve doğruluğunu   sorgulamak  için  yetkili kurumların  verdiği bilgileri düzenli  olarak takip etmeliyiz .
* Bunun için de bilinçli bir insan olmalıyız, bilinçli internet kullanıcı olmalıyız ve kimsenin bizi kandırmasına izin vermemeliyiz .
* Özellikle “.edu ve .gov” uzantılı internet sitelerindeki bilgilere daha fazla güvenmeliyiz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top