Korsan Ürünlerin, Ekonomik Ve Kültürel Açıdan Ülkemize Zararları Neler Olabilir ? Tartışınız.


Korsan  Ürünlerin, Ekonomik Ve Kültürel Açıdan  Ülkemize Zararları Neler  Olabilir ? Tartışınız.

Korsan ürünleri satan kişi de o ürünleri satın alan da aynı şekilde suçludur . Çünkü korsancılık emeğe yapılan büyük saygısızlıktan başka bir şey değildir. Yazar  belki de orijinal kitabın yazmak için yıllarca   beklemiş , çok maddi sorunlar ile karşı karşıya kalmış fakat yine de sabretmiş ve en sonunda orijinal kitabını piyasaya sunmuştur .  Biz kitap  korsan kitap aldığımız zaman o yazara haksızlık yapmış oluruz , ülkemize haksızlık etmiş oluruz , bilime ve ilime  haksızlık etmiş oluruz .
Korsan ürünlerin , ekonomik ve kültürel açıdan zararları şunlardır :
* Korsan ürünleri satın almak ahlaki açıdan, kültürel açıdan, bilimsel açıdan , hukuki  problemleri de beraberinde getirir .
* Kul hakkına girilir .  Yazarın eserinin gerçek değerinin kat kat altında satılması , ülke ekonomisine zarar verir .


* Yabancılara karşı ticari itibar kaybı yaşanır . Yabancılar gerçek sandığı kitabın korsan olduğunu görünce bir daha bizden kitap almazlar ve bu da ekonomik anlamda bize zarar verir, kültürel anlamda bize zarar verir.
* Devletin vergi kaybetmesine sebep olur .
*  Orijinal eserin, üretim ve pazarlama aşamasında emeği geçen  bireylerin de emeklerinin boşa gitmesine  neden olur .
* Yazarların  kitap yazma ve toplumu  aydınlatma isteğine darbe vurulmuş olur. Çünkü o yazar emeğinin karşılığını almak ister . Bunu alamayınca da şevki kırılmış olur .
* Ahlaki değer kavramı özelliğini kaybeder.
* Korsan kitaplardan elde edilen paralar kötü  niyetli insanların eline geçebilir ve bu da yine ülkemize maddi açıdan, manevi açıdan zarar verir .
* Kültümüz de bundan zarar görür . Çünkü bizim kültürümüze ahlaki değerlere çok önem verilir, emeğe çok önem verilir. Oysa korsancılık bu değerlerin de  zedelenmesine  neden olur.


1 yorum:

  1. bence çok iyi bir yorum yazmış sınız bravo valla çok güzel olmuş 😊😊😊👌👌👍👍👏👏💖💖

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)