Korsan Ürünlerin, Ekonomik Ve Kültürel Açıdan Ülkemize Zararları Neler Olabilir ? Tartışınız.


Korsan  Ürünlerin, Ekonomik Ve Kültürel Açıdan  Ülkemize Zararları Neler  Olabilir ? Tartışınız.

Korsan ürünleri satan kişi de o ürünleri satın alan da aynı şekilde suçludur . Çünkü korsancılık emeğe yapılan büyük saygısızlıktan başka bir şey değildir. Yazar  belki de orijinal kitabın yazmak için yıllarca   beklemiş , çok maddi sorunlar ile karşı karşıya kalmış fakat yine de sabretmiş ve en sonunda orijinal kitabını piyasaya sunmuştur .  Biz kitap  korsan kitap aldığımız zaman o yazara haksızlık yapmış oluruz , ülkemize haksızlık etmiş oluruz , bilime ve ilime  haksızlık etmiş oluruz .
Korsan ürünlerin , ekonomik ve kültürel açıdan zararları şunlardır :
* Korsan ürünleri satın almak ahlaki açıdan, kültürel açıdan, bilimsel açıdan , hukuki  problemleri de beraberinde getirir .
* Kul hakkına girilir .  Yazarın eserinin gerçek değerinin kat kat altında satılması , ülke ekonomisine zarar verir .


* Yabancılara karşı ticari itibar kaybı yaşanır . Yabancılar gerçek sandığı kitabın korsan olduğunu görünce bir daha bizden kitap almazlar ve bu da ekonomik anlamda bize zarar verir, kültürel anlamda bize zarar verir.
* Devletin vergi kaybetmesine sebep olur .
*  Orijinal eserin, üretim ve pazarlama aşamasında emeği geçen  bireylerin de emeklerinin boşa gitmesine  neden olur .
* Yazarların  kitap yazma ve toplumu  aydınlatma isteğine darbe vurulmuş olur. Çünkü o yazar emeğinin karşılığını almak ister . Bunu alamayınca da şevki kırılmış olur .
* Ahlaki değer kavramı özelliğini kaybeder.
* Korsan kitaplardan elde edilen paralar kötü  niyetli insanların eline geçebilir ve bu da yine ülkemize maddi açıdan, manevi açıdan zarar verir .
* Kültümüz de bundan zarar görür . Çünkü bizim kültürümüze ahlaki değerlere çok önem verilir, emeğe çok önem verilir. Oysa korsancılık bu değerlerin de  zedelenmesine  neden olur.1 yorum

  1. bence çok iyi bir yorum yazmış sınız bravo valla çok güzel olmuş 😊😊😊👌👌👍👍👏👏💖💖

    YanıtlaSil

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top