Korsan Kitap İle Orijinal Kitap Arasındaki Farklar Nelerdir ? Araştırıp Yazınız.


Korsan  Kitap  İle Orijinal Kitap Arasındaki Farklar Nelerdir ? Araştırıp Yazınız.

Korsan kitap satmak ve korsan kitap satın almak aslında fikir hırsızlığından başka bir şey değildir . Çünkü  orijinal kitabı yazan kişi belki bu kitabını , bu eserini ortaya çıkarmak için yıllarca emek vermiştir . Kitabının korsanı çıkınca da o kişinin emekleri boşa gitmiş  olur ve emeğe saygısızlık olur .  Korsan kitap ile orijinal kitap arasındaki farkı anlamak aslında çok da kolay değildir. Korsan kitap ile orijinal kitap arasındaki farklar şunlardır :
*  Korsan kitaplar , orijinal kitaplara göre  daha kalitesizdir . Bunu  kitabın sayfasının kalitesinden, kitaptaki bazı yazıların silik gibi çıkmasından da anlayabiliriz. Oysa orijinal kitapların sayfa yaprakları daha kalın ve daha güzeldir. Yazılar daha belirgindir. Korsan kitaplarda silik, eksik ve  kalın baskı olabilir.


* Korsan kitaplar  orijinal olmadığı için , böyle kitaplardaki kalın baskılar gözü yormakta ve kişi o kitabı okurken zevk alamamaktadır.


* Korsan kitaplar genelde her yerde bulunabilir , orijinal kitapları sadece kitabevinde bulabiliriz.
* Orijinal kitabı satın alan kişi  ülkesine faydalı olmuş olur, o kitabı yazan yazar da ülkesine faydalı olmuş olur. Oysa korsan kitabı satanların kim olduğunu, ne olduğunu bilemediğimiz için, eserin sahibine  yapılan büyük haksızlık olduğu için korsan kitaplar satın almamalıyız. Belki onlardan aldığımız kitaplar ,  onlara verilen paralar ülkemize zarar olarak geri dönecektir.
* İki kitap arasındaki sayfaların kokusu bile farklıdır. Orijinal kitap daha güzel kokarken, korsan kitap daha kötü kokar.
* Orijinal kitaplar sayfa sırası düzgündür. Oysa korsan kitaplarda 50. Sayfadan 60 sayfaya geçmiş olursunuz. Böylece okuduğunuz kitabın anlam bütünlüğü bozulmuş olur ve içinizdeki heyecan da kaybolmuş olur.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top