Haritayı İnceleyiniz . Metin Kutularında Özellikleri Verilen Madenlerin İsimlerini Yazınız. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 109 . Sayfa


Haritayı İnceleyiniz .  Metin Kutularında   Özellikleri Verilen  Madenlerin  İsimlerini Yazınız. 6. Sınıf Sosyal Bilgiler  Ders Kitabı 109 . Sayfa

* Ülkemizde Zonguldak ve  çevresinde  çıkartılır. Demir-çelik fabrikalarında demirin eritilmesinde kullanılır. Bu madenin ismi Taşkömürüdür .
* Dünyada en çok Türkiye’de bulunan bir madendir . Balıkesir, Eskişehir, Kütahya ve Bursa’da  rezervi bulunur.  Cam, ilaç,  elektronik ürün, gübre yapımı ve roket  yakıtı gibi geniş  kullanım alanları olan madenimizin adı  Bor madenidir .


*  Türkiye’de en çok bulunan  madenlerimizdendir . Rezervi en  çok bulunan illerimiz Manisa, Kütahya, Sivas ve Kahramanmaraş’tır . Termik santrallerde, konutlarda ve  elektrik üretiminde   yakıt olarak kullanılan bu madenin ismi ise Linyit madenidir .


* Ülkemizde çıkarılan yer altı kaynaklarından biridir .  Alüminyum yapımında kullanılır . Konya ve Antalya çevresinde yoğun olarak çıkartılan bu madenin ismi Boksit madenidir .
* Anadolu’nun  güneydoğusunda çıkarılan  bu enerji kaynağı, ülkemizin ihtiyacını  yeteri şekilde karşılamamaktadır . Motorlu  araçlarda yakıt olarak olarak kullanılan  bu madenin adı Petroldür .
* Artvin, Kastamonu, Diyarbakır ve Elazığ illerinde rezervi bulunur.  Kolay işlendiği için  ve iletken olduğu için yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Elektronik ve  elektrik alanında , süs eşyası yapımında kullanılan bu madenin adı ise  Bakır madenidir .0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top