Bedensel, zihinsel, ruhsal ve ahlak gelişimini sağlayacak bir hayat seviyesinde yaşama hakkını kullanmayan çocuklar ne gibi sorunlarla karşılaşabilir?


Bedensel, zihinsel, ruhsal ve ahlak gelişimini sağlayacak bir hayat seviyesinde yaşama hakkını kullanmayan çocuklar ne gibi sorunlarla  karşılaşabilir?

Çocuklar bir toplumu ileriye  götürecek  olan gelecek nesiller , bir ülkeyi çalışarak kalkındıracak, aydınlatacak neferlerdir . Çocuklar  eğer ona uygun ortam  verilirse  çoğu zaman  zor olan şeyleri başaran harika yeteneklerdir . Çünkü onlar çocuk olduğu için saftırlar , ön yargılı değildirler , öğrenilmiş çaresizlik içinde değildir . Bunun için çocuklar  en değerli canlarımızdır .  Çocuklar iyi ve huzurlu bir ile ortamında büyütülmemelidir . Bakamayacak olan insanlar, çocuğuna her türlü bedensel , zihinsel , ruhsal ve  ahlak gelişimini veremeyen  kişiler çocuk yapmamalıdırlar.

Bakılabiliyorsa çocuk yapılmalıdır . Çünkü  annelerin ve babaların o çocuğa iyi bakmaları gerekir . Çocuğuna iyi bakmayan, ona her türlü kötülüğü eden kimseler büyük vebal altındadırlar . Çocuğa verilecek   iyi bir aile terbiyesi, onu iyi yetiştirmek ve topluma kazandırmak  da en güzel ibadetlerden biridir .  Çocuklara iyi bakılmadığı zaman, onlar başıboş bırakılıp çeşitli psikolojik baskılara uğradığı zaman o çocuk da ilerde tıpkı kendisini yetiştiren anne, babası gibi olacaktır . Yani öyle anne ve babayı model aldığı için hayatı da aynı onlar gibi olacaktır. O da çocuklarına  iyi baba ya da anne olmayacaktır .  İyi bir aile babası olamayacak, iyi bir komşu olamayacak , mesleği ne ise o meslek dalında insanlar ile iyi iletişim kurmayan, soğuk, kaba, acımasız bir insan olacaktır .

İşte tüm bunlardan dolayı çocuklarımız çok sevmeliyiz, onları kendi ellerimizle canavara dönüştürmemeliyiz, onlara sevgimizi vermeliyiz, saygıyı öğretmeliyiz  ve iyi bir ahlaka sahip olarak onlara örnek  anne ve babalar olmalıyız.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top