Ailede İş Bölümü Yapmak Niçin Önemlidir ?


Ailede İş Bölümü Yapmak Niçin Önemlidir ?

Aile anne, baba ve çocukların bir arada yaşadığı - hatta bazı ailelerde bu birlikteliği babaanne , dede de eklenir – bir sosyal yapıdır . Her toplumsal yapıda olduğu gibi ailede de mutluluk, huzur ve düzenin sağlanabilmesi için iş bölümü yapılması ve ortak hareket edilmesi şarttır . Anne babaların birlikte çalıştığı ailelerde ev işlerinde de birlikte hareket edilir .

Eşler birbirine yardımcı olur . Mesela anne yemeği yaparken baba sofranın kurulmasına yardım eder . Çocuklarında ailedeki iş bölümünde yapması gerekenler vardır . Bunların en başında oyuncakların oynandıktan sonra sepete doldurulup kaldırılması vardır . Ya da sabah uyandığında pijamalarını çıkarıp dolabına koyma ve yatağının üzerini örtme de çocukların ailedeki iş bölümünde üstlendikleri rollerden biridir . Eğer eşlerden birisi çalışıyorsa çalışmayan daha çok ev içi işlerle ilgilenirken çalışan da alışveriş vb. dışarıdaki işlerle daha ağırlıklı olarak ilgilenir .

Kısacası mutlu ve huzurlu bir aile ortamının sağlanması için anne, baba ve çocukların iş bölümü yapmaları ve herkesin kendine düşen görevleri aksatmadan yapması gerekir. Bu şekilde davranıldığında mutlu bir aile ortamı sağlanmış olur .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top