Aile Büyüğünüzün Oynadığı Oyunlardan Hangileri Günümüzde Oynanmıyor ?


Aile Büyüğünüzün Oynadığı Oyunlardan Hangileri Günümüzde Oynanmıyor ?

Oyun oynamak her dönemde çocuklar için en büyük eğlence kaynağı olmuştur . Büyüklerimize de sorduğumuz zaman onların zamanında oynanan oyunlar varmış. Bu oyunlardan bazıları günümüzde de oynanıyor ama bazıları artık unutulmuş durumda . Bu yazımızda bu oyunlar ile ilgili kısa bilgi vermeye çalışacağız :

1. Aşık Oyunu : Bu oyunu oynamak için koyunlarda bulunan “aşık” adı verilen kemikleri kullanıyorlarmış. Bu kemiklerin dört yüzü vardır ve kemikler atıldığında yukarıda kalan yüze göre kazanma ya da kaybetme oluyormuş . Ya da bu kemikleri tıpkı misket gibi yan yana dizerek uzaktan başka bir kemikle atma gibi farklı şekillerde de oynanıyormuş .

2. Çember Çevirme : Günümüzde pek oynanmayan oyunlardan birisi de çember çevirme . Bir demir çubuğun çember şeklinde eğilmesi ve başka bir çubuğun ucu eğilerek çemberi itme şeklinde oynanıyormuş .3. Yüzük Oyunu : Fincanlar dizilip bunlardan birisinin altına yüzük saklanır ve diğer grubun bulması istenirmiş . Bulamayan grup cezalandırılırmış .

4. Arapsaçı : Oyuncular bir daire şekline otururlarmış . İlk oyuncu yumağın ucunu tutarak birine atar. Daha sonra alan başka birine , o başka birine derken yumak bitene kadar oyuncular birbirine atar ve karmaşık bir ip yığını oluşturulurmuş . Daha sonrada oluşan düğüm çözülmeye çalışılırmış .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top