Teknolojinin Aile, Komşuluk, Akrabalık Ve Misafirlik İlişkilerine Etkisi Nedir ?


Teknolojinin Aile, Komşuluk, Akrabalık Ve Misafirlik İlişkilerine Etkisi Nedir ? 5. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı 97.sayfa

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile aile , komşuluk , akrabalık ve misafirlik ilişkilerinde hem olumlu etkiler vardır , hem olumsuz  etkiler vardır . Uzakta olan akrabalarımızı ,  ailemizi artık cep telefonlarının görüntülü  özelliğinden dolayı görebilmekteyiz ve bu durumda  ailemize olan özlemimizi gidermiş oluruz ve mutlu oluruz .

Ama öten yandan da teknolojiye fazla zaman ayırabiliriz ve bu durumda yakınlarımızı ihmal edebiliriz . Bu durum da asosyalleşmeye neden olur . Yine baktığımızda komşularımızla  oturmalarımız  azabilir .

Çünkü her evde internet olduğu için kimse birbirine gelip gitmeyebilir . Bu da komşuluk ilişkilerinde azalmaya neden olur ve zamanla insanlar kendi kabuğuna çekilir ve bu durum da asosyalleşmeye neden olabilir . Akrabalara gelip gidilmez, misafirliklere gelip gidilmez . İşte böyle olumsuz etkileri de olabilir. Ama bir yandan da şöyle bakabiliriz. Örneğin; yeni evlenmiş bir gelin fazla yemek bilmeyebilir, tatlı, pasta yapamayabilir .  O da internetten bakarak çeşitli pastaların , böreklerin , yemeklerin tariflerini öğrenir ve misafirlerine harika sunumlar yapabilir . İşte bu da  teknolojinin o kişiye kazandırdıkları olur .  Teknoloji aslında hayatımız için çok faydalıdır . Yeter ki teknoloji kullanımını abartmayalım ve zamanımızın tümünü internet balında geçirmeyelim . Yerinde ve zamanında onu kullanalım , böylece hem sosyalleşmeye devam ederiz  hem de teknolojinin faydalarından yararlanmış oluruz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top