Teknoloji Kullanımının Sosyalleşme Ve Toplumsal İlişkiler Üzerindeki Olumlu Ve Olumsuz Etkileri Nelerdir ? Açıklayınız .


Teknoloji Kullanımının  Sosyalleşme Ve Toplumsal  İlişkiler Üzerindeki   Olumlu Ve Olumsuz Etkileri Nelerdir ? Açıklayınız . 5. Sınıf Sosyal Bilgiler 98.sayfa

* Bilim ve teknoloji her geçen gün daha da hızlanmakta ve gelişmektedir . Teknoloji kullanımının sosyalleşme ve toplumsal ilişkiler üzerindeki olumlu etkileri şunlardır :
- İnsanlar teknolojiyi kullanarak  gerekli işlerini yaparlar .
- Teknoloji sayesinde  zamandan tasarruf sağlanmış olur .
- Uzaktaki göremediğimiz yakınlarımızı, akrabalarımızı, arkadaşlarımızı gelişen teknoloji sayesinde görebiliriz, onlar ile iletişime geçebiliriz ve bu da bizi mutlu eder .
- Teknoloji sayesinde bir hastane köşesinde saatlerce kuyrukta beklemek zorunda kalmayız . Çünkü internetten randevu alarak  hemen muayene olabiliriz .


- Teknolojiyi amacımıza uygun kullandığımız zaman , abartmadığımız zaman bunun çok olumlu sonuçlarını görebiliriz.
- Özellikle de eğitim alanında çeşitli videolar izleyebiliriz , derslerimize daha iyi çalışabiliriz. Bunun için de çok faydalı olur .

* Teknoloji kullanımının  sosyalleşme ve toplumsal ilişkiler üzerindeki olumsuz etkileri şunlardır :
- İnsanlar  teknolojiye çok fazla bağlandıkları zaman bir zaman sonra sosyal ortamdan uzaklaşmaya başlamakta ve bu da asosyal bir toplum yapısının oluşmasına sebep olmaktadır .
- Zamanlarını gereksiz yere internet karşısında , bilgisayar , telefon karşısında geçiren insanlar aynı zamanda kendi sağlıklarına da zarar vermektedirler . Bundan dolayı da ellerde uyuşma, gözlerde görme bozukluğu, boyun ve bel ağrıları gibi çeşitli fiziksel sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.
- İnsanlar aile ortamında bir zaman sonra fazla muhabbet etmemeye başlamakta ve herkes elindeki telefonla, sosyal medya ile meşgul olmakta bu da toplumun  temeli olan aile kurumuna da zarar vermektedir.
- Çok fazla teknoloji kullanımı hava kirliliğine neden olmaktadır. Örneğin; sanayide kullanılan teknolojik ürünler .
- Teknoloji toprak kirliliğine neden olur.
- İnsanların  bağımlı olmalarına neden olur ve  bu da insanlarda gerginliğin ve öfkenin daha fazla olmasına neden olur.
-  Çok gereksiz kullanımı ekonomik israfa sebep olur.
- Ses kirliliği ve ışık kirliliği oluşmasına neden olur. Bunun için teknolojiyi gerektiği kadar kullanmalıyız  , doğamıza ve kendimize zarar  vermemeliyiz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top