Orta Çağ’ın Büyük Seyyahlarından Biri Olan İbn Batuta, Seyehatnamesinde Ahilerden Aşağıdaki Gibi Bahsetmiştir. İbn-i Batuta’nın Ahilerden Bu Şekilde Bahsetmesinin Sebepleri Neler Olabilir?

Orta Çağ’ın  Büyük Seyyahlarından  Biri Olan  İbn Batuta, Seyehatnamesinde  Ahilerden  Aşağıdaki Gibi Bahsetmiştir. İbn-i Batuta’nın  Ahilerden  Bu Şekilde Bahsetmesinin  Sebepleri Neler Olabilir?  82.sayfa sosyal bilgiler sınıfı 6.sınıf

İbn-i Batuta şu sözü söylemiştir :
‘’ Cenab-ı Hak ; cömert olan, yabancılara ve gariplere şefkat gösteren , gelene geçene yardımlarını esirgemeyen  bu dervişleri  en hayırlısıyla mükafatlandırsın.’’ demiştir.
Ahiler zor durumda olan herkese yardım eden bir esnaf teşkilatıdır . İnsanlar arasında din, dil, mezhep ayrımı yapmadan yoksul olan herkese, gelene geçene yardım etmiştir .


Çünkü bizim milletimizin insanları engin bir hoşgörüye ve merhamete sahiptir . Ahiler içinde şefkat ve merhamet duyusu olan bir kurumdur . 

Onlar her zaman cömert olmuşlardır . İnsanlığa faydalı olmuşlardır.  İbn-i Batuta da onların ne kadar iyi olduklarını anlatmak için bu sözü söylemiş ve onlara dua etmiştir . Bu da milletimizi daha da gururlandırmaktadır .
Not: Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’dır . Ahilik kelimesi Türklerde  kahraman, yiğit, cömert anlamlarına gelir . Ahiilik teşkilatı bir esnaf birliğidir.  Ahi teşkılatı her zaman yardımseverliği ile , cömertliği ile tanınmış olan bir teşkilattır . Bu da bizim geçmişimizin  de ne kadar iyi olduğunun, ne kadar cömert insanlar olduğunun kanıtıdır. Bizler bu  cömertliğimiz ile de başka milletlere örnek olmuşuzdur ve olmaya  da devam edeceğiz.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top