Okuduğunuz Gazete Haberine Göre Selin Toplum Hayatı Üzerindeki Etkileri Nelerdir ? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız


Okuduğunuz Gazete Haberine Göre Selin Toplum Hayatı Üzerindeki Etkileri Nelerdir ? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız . 87.sayfa sosyal bilgiler 5.sınıf

Sel ; çığ, deprem vb. doğal afetler arasında yer alır.  Sel doğal afetler içinde ülkemizde en çok görülen  afetler arasında yer alır . Selin toplumsal etkileri şunlardır :
- İnsan kaybı yaşanır . Sel  geldiği zaman  insanları alıp götürebilir ve kendini koruyamayan insan ne yazık ki hayatını kaybeder .
- Hayvan kaybı yaşanır. Hayvanlarını kaybeden insanlar maddi hasara uğrar. Bu  durum da maddi hasar gören insanları olumsuz etkiler

- Tarımsal hasar oluşur. Hızla gelen bir sel sonucunda seralar zarar görür, diğer tarlaya ekilen  yiyecekler zarar görür. Yine maddi bir hasar ortaya çıkar. İnsanlar çamurlu yerde  meyvelerini , sebzelerini kurtaramazlar. Yani yetişmiş ürünü bile toplayamazlar.

-  Ulaşım ve haberleşmede aksamalar yaşanır.
- Toprak kaybı yaşanır.
- Mesken kaybı yaşanır.
- Topraktan istenilen verim alınmadığı için maddi hasar ortaya çıkar.
- Selin sonucunda tarlalarda istenilen  verim alınmadığı için , insanlar yapacak tarım işi bulamazlar ve dolayısı ile işsizlik sorunu ortaya çıkar.
- Sel sonucunda sebze ve meyvelerin fiyatı normal fiyatına göre daha fazla olur.
- Çiftçiler sıkıntı içine girer ve devletten yardım beklerler .
- İş yerleri,  alışveriş evler zarar görür vb .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top