İnsanlar Hava Durumunu Niçin Takip Eder ? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız.


İnsanlar Hava Durumunu Niçin Takip Eder ? Düşüncelerinizi Arkadaşlarınızla Paylaşınız. 5. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı 71. Sayfa

İnsanlar havanın nasıl olacağını öğrenmek için,  hava durumuna göre kendini ayarlamak için , işlerini ona göre halletmek için hava durumunu takip ederler . Örneğin; pikniğe gitmeyi planlayan bir aile hava durumuna bakarak bu planını gerçekleştirir . Eğer ki hava onların gideceği zaman yağışlı ise aile pikniği iptal eder.

Hava sıcak ve güzelse pikniğe gidilir. Örneğin uçak ile bir yere seyahat edecek olan kişi hava durumuna bakarak  işini halledebilir .

Zaten o gün hava yağışlı ve sisli ise, hava durumunda kargaşa varsa uçaklarda  o gün hareket etmez. Hava durumunu bilmek kazaların önlenmesine de böylece yardım etmiş olur .   Yine baktığımızda günlük giyeceğimiz kıyafetleri hava durumuna göre belirleriz . Hava sıcak olursa daha ince ve daha açık kıyafetler giyeriz . Hava soğuk ve yağışlı , kapalı ise daha kalın ve daha koyu giysiler giyeriz . Eğer hava durumunda kar yağışı varsa kar yağmadan önce arabalarımıza kış lastiği taktırırız  ve böylece arabamızın kaza yapması önlenmiş olur . Yaz aylarında hava çok sıcak olduğu için öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya gayret gösteririz . İşte tüm bu bilgileri meteorolojinin hava durumu ile ilgili verdiği bilgilerden öğreniriz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top