Aşağıda Yunus Emre’nin Şiirinin Bir Bölümüne Yer Verilmiştir. Bu Mısralarda Vurgulanan Değerler Nelerdir ? Tartışınız .


Aşağıda Yunus Emre’nin Şiirinin  Bir Bölümüne Yer Verilmiştir. Bu Mısralarda Vurgulanan Değerler Nelerdir ? Tartışınız . 6. Sınıf Sosyal Bilgiler 83. Sayfa

Bir kez gönül yıktın ise
Bu kıldığın namaz  değil
Yetmiş iki millet dahi
Elin yüzün yumaz değil


Bir gönülü yaptın ise
Er eteğin tuttun ise
Bir kez hayır ettin ise
Binden bir ise az değil

Yol odur ki doğru vara
Göz odur ki Hakk’ı göre
Er odur ki alçakta dura
Yüceden bakan göz değil

Yunus Emre bu şiir ile şunları anlatmak istemiştir:  İnsan hiçbir zaman başka birinin gönlünü kırmamalıdır . Çünkü bir kez gönül yıkıldığı zaman, gönüller incitildiği zaman kılınan namazın sayısı ne kadar çok olursa olsun o kişiye fayda sağlamaz . Çünkü o kişi gönül yıkmıştır, kalp kırmıştır, bir başkasının  üzülmesine neden olmuştur. İnsan gönüller yapmalıdır , gönüller kazanmalıdır . Başkalarına  yardım etmelidir,  hayır etmelidir . Yaptığımız hayır arada bir de olsa o hayır  iyidir . Çünkü güzel amaçlar ile yapılmıştır .  İnsan her zaman doğru yolda gitmelidir . Yanlış yollara varmamalıdır . O yol da Hak yolu yani Allah yolu olmalıdır . İnsan alçakgönüllü, tevazu sahibi kimse olmalıdır . İnsanlara yüksekten bakılmamalıdır . Her zaman iyi bir insan olmalıyız .  Haddimizi bilmeliyiz , şımarık , insanları aşağılayan aciz bir kimse olmamalıyız . Her zaman Allah yolunda iyi işler yapmalıyız ve tüm insanlığa örnek ve faydalı bir kişi olmalıyız .


1 yorum

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top