Türklerin Komşu Ve Çağdaşı Olduğu Milletlerden Daha Önce Pantolon, Yelek, Çizme Giymelerinin Sebepleri Neler Olabilir? Tartışınız.


Türklerin Komşu Ve Çağdaşı Olduğu Milletlerden Daha Önce  Pantolon, Yelek, Çizme Giymelerinin  Sebepleri Neler Olabilir? Tartışınız.  

Türkler göçebe bir hayata sahip olduğu için , at üzerinde bu kıyafetler giyildiği zaman daha rahat hareket edildiği ,  hayvancılıkla geçimlerini sağladıkları için , hayvanların yünlerinden , derilerinden de bu kıyafetler kolaylıkla yapıldığı için  diğer milletlerden daha önce bu kıyafetleri giymişlerdir . Pantolon giymeleri Türklerin at üzerinde  daha rahat hareket etmesini sağlamıştır .

Yelek  onları göçebe hayatın olumsuz kış koşullarından korumuş ve askerlerin üşümemesini sağlamıştır .

Çizme giyerek  Orta Asya’nın o dağlık ve engebeli alanlarındaki yerlerde ayaklarını her türlü tehlikeden korumuşlardır.  Bundan dolayı Türkler  ceket , pantolon , üzengi kullanımı , onluk sistem ve  Turan taktiğinin uygulanması konusunda  Avrupa , Çin ve Moğollara örnek olmuş ve onları etkilemiştir .

Not: Türklerin göçebe bir hayata sahip olması askeri karakterini de geliştirmiştir . Toplum kadını ve erkeği ile savaşa her zaman hazır olmuştur .  Türkler belli başlı şu savaş araçlarını kullanmıştır : Sadak , kemer , kalkan , mızrak , kılıç , kargı , ok , yay , eyer , sürgü vb.  Türklerin atı  kullanmaları onları savaşçı özelliklerine büyük katkılar sağlamıştır . Türklerin üzengiyi kullanmaları  onların at üstünde  daha destekli durmalarını sağlamıştır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top