‘’Türkiye Cumhuriyeti’nin Esas Düşüncesi, Kadınları Değil, Erkekleri Dahi Savaş Meydanına Götürmemektedir . Fakat Türk Ulusunun Yüksek Varlığına , Hangi Taraftan Olursa Olsun, İlişildiği Zaman, İşte O Zaman Türk Kadınları Erkeklerinin Bulunduğu Yerde Hazır Ve Uyanık Ve Etkin Olacaklardır.’’ Atatürk’ün Yukarıdaki Sözü İle ‘’ Mermi Taşıyan Kadınlar ‘’ Tablosu Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?


‘’Türkiye Cumhuriyeti’nin  Esas Düşüncesi, Kadınları  Değil, Erkekleri Dahi Savaş Meydanına Götürmemektedir . Fakat Türk Ulusunun  Yüksek Varlığına , Hangi Taraftan  Olursa Olsun, İlişildiği Zaman, İşte O Zaman  Türk Kadınları Erkeklerinin  Bulunduğu Yerde  Hazır Ve Uyanık  Ve Etkin  Olacaklardır.’’ Atatürk’ün Yukarıdaki Sözü İle  ‘’ Mermi Taşıyan Kadınlar ‘’ Tablosu  Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? 

Ulu Önder aslında  hiçbir zaman savaştan yana olmamıştır fakat ülkemize kastedecek , milli birliğimizi ve bütünlüğümüz bozacak düşmanlara karşı ise savaşın gerekli olduğunu belirtmiştir.

Tabloda da kadınlar erkekler ile birlikte savaşa gitmektedir. Bu tablodan da anlaşıldığı gibi kadınlarımız her zaman erkeğinin yanında yer almıştır ve savaştan korkmamıştır . Cepheye mermi taşımış , aş taşımış , ekmek taşımıştır . Yeri gelmiş bu uğurda hayatını kaybetmiştir .  Bizim  milli birlik, beraberlik ve dayanışmamızı bozanlara karşı kadınlarımız her zaman uyanık olmuş ve  erkeğinin yanında olmuştur . Çünkü vatan söz konusu olduğunda  , savaş anında kadın erkek diye bir  ayrım olmamış. Kadın erkek bir bütündür diye bir anlayışı olmuştur. Bu tabloda da Türk kadının Milli Mücadeleye verdiği destek , birlik ve beraberlik görülmektedir. Yüce Allah vatanımızın birliğini ve dirliğini bozmasın, Türk askerini her zaman muzaffer kılsın.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top