Toplumda Uyum İçinde Yaşayabilmek İçin Farklılıklara Saygı Göstermenin Önemi Nedir ?


Toplumda Uyum İçinde Yaşayabilmek İçin Farklılıklara Saygı Göstermenin Önemi Nedir ?

Toplumda uyum göstermek için her insanın dinine , diline , inancına , mezhebine , ırkına hoşgörü göstermeliyiz . Yani ayrımcılık yapmamalıyız , insanlar bizden değil , onlarla aynı düşüncede değiliz diye onları dışlamamalıyız  . İnsanları değiştirmeden onları olduğu gibi kabul etmeliyiz .

Kimsenin yaşam tarzın müdahale etmemeliyiz . Hoşgörülü olmalıyız . Ancak farklılıklarımız bizi bir bütün haline getirir .

Bunun için farklılıklara saygı duymalıyız ve kimseye müdahale  etmemeliyiz . İnsanlara karşı ön yargılı davranmamalıyız ve iyi bir insan olmaya çalışmalıyız . Farklılıklara saygı gösterilmediği  zaman toplum içinde huzur ve dayanışma olmaz . Huzur ve dayanışmanın, birlik ve beraberliğin olmadığı yerde de insanlar mutlu olmaz . İnsanlar arasında kin ve düşmanlık artar , şiddet ortamı oluşur . Kardeşlik ve barış daim olmaz . Bunun için toplum içinde farklılıklara saygı gösterilmesi gerekir . Örneğin ; ülkemizde her mezhepten , her dinden insanlar yaşar . Eğer  devlet her insana farklı davranırsa , ötekileştirme yaparsa toplum içinde  kaos ortamı oluşur , kargaşa olur . İşte tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması için , uyum halinde yaşayabilmek için , insanları olduğu gibi kabul edebilmek ve empati kurma becerisine sahip olabilmek için farklılıklara sagı göstermesini bilmeliyiz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top