Teknolojik Aletler İnsanı Neden Asosyaleştirir? Kısaca Açıklayınız.


Teknolojik  Aletler  İnsanı  Neden  Asosyaleştirir?  Kısaca  Açıklayınız.

Teknolojik aletlerden televizyon , bilgisayar , cep telefonları  gibi teknolojik aletler ile insanlar çok fazla meşgul olduğu zaman gerçek yaşamdan  uzaklaşmaya başlar ve  internette hayatını geçirir . Bu da insanın çok fazla başkaları ile iletişim kurmamasına neden olur . Çevresindeki insanlar ile iletişim halinde olmayan kimseler de zamanla sosyal ortamdan uzaklaşır  yani asosyalleşir .

Bu da yüz yüze iletişimin  azalmasına neden olur . Bunun için teknolojik aletler ile  çok fazla zaman geçirmemeliyiz . Gerçekten ihtiyacımız olduğu zaman teknolojik aletleri kullanmalıyız .

Örneğin; çocuklar artık eskisi gibi oyun oynamak yerine , okuldan gelince hemen cep telefonlarına sarılmakta , anneleri okul nasıl geçti dediğinde bile “evet-hayır” gibi kısa cevaplar vermektedir. Bu da aile ortamında bile huzurun bozulmasına neden olur . Bunun için anne ve babalar çocukların eline telefon vermemelidir .
Not: Teknolojik aletler ile fazla zaman geçirmek kişide sağlık sorunlarına da neden olur . Çünkü çok fazla bilgisayara bakmak göze zarar verir , boyun düzleşmesine neden olur , bel ağrılarına neden olur , ellerde uyuşma olur . Bu da kişide problem yaratır .  Çok fazla müzik dinlemek kişinin kulağında ağrıya neden olur .  Teknolojik ürünlerin hayatımızdaki yeri çok önemlidir fakat bunu amacımıza uygun olarak kullanmalıyız . Amacımıza uygun olmadığı halde kullanmaya devam edersek çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top