Orta Asya’daki Türk Evleri, Yaşantıları, Halıları, Madenciliği Hakkında Bilgi Veriniz.


Orta Asya’daki Türk Evleri,  Yaşantıları, Halıları,  Madenciliği Hakkında Bilgi Veriniz.

Orta  Asya’da insanlar göçebe yaşam sürdürmüşlerdir . Göçebe yaşadıkları için de  toplumsal dayanışma artmıştır . Toprak mülkiyeti anlayışı oluşmamıştır . Bundan dolayı da   feodal sistem oluşmamıştır . Yerleşik yaşam özellikleri gelişmemiştir . Hayvancılık gelişmiştir .

Savaşçılık özellikleri gelişmiştir .  Türkler göçebe yaşadıkları için   dünyanın değişik bölgelerine dağılmışlardır .

Dokumacılık ve çadır sanatı gelişmiştir . Duvar sanatı ve mimari ise gelişmemiştir . Sanat eserleri taşınabilir şekilde yapılmıştır .  Dünyanın en eski halısı , Türklere ait   ‘’ Pazırık Kurganı’nda’’ bulunmuştur . Halılarında çiçek, süvari ve  geyik süslemeleri vardır . Türk düğümünün ilk örnekleri  Pazırık Kurganı’nda bulunan halıda yer almıştır . Madencilik ise  ilk örneklere ‘’ Esik Kurganı’nda’’  rastlanır . Esik Kurganı’nda  bir Türk prensine ait olduğu  iddia edilen  ‘’ Altın zırhı bir ceset’’ bulunmuştur .  Bu eser daha sonra  ‘’ Altın Adam’’ olarak  adlandırılmıştır . Buradaki altın işçiliği de  bizlere Türk  maden sanatının gelişmişliği hakkında bilgi vermektedir .  ‘’Balballar’’ ise Türk heykel sanatının ilk örnekleri arasında yer alır . Tapınak, saray, ev  ve duvar sanatı ise Türklerde  Uygur Devleti sayesinde olmuştur . Çünkü Uygurlar yerleşik yaşama geçen ilk Türk Devleti’dir .0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top