Mustafa Kemal’in Çanakkale’deki Başarıları Onun Hangi Özelliklerini Ön Plana Çıkarmıştır ?


Mustafa Kemal’in Çanakkale’deki Başarıları Onun Hangi Özelliklerini Ön Plana Çıkarmıştır ?

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’ndaki başarıları onun kararlı olduğunun , lider olduğunun , disiplinli bir  şekilde askerlerini yönettiğinin , umutlu olduğunun ve ölümden kokmadığının  göstergesidir . Çünkü Mustafa Kemal Çanakkale Cephesi’nde çok büyük zorluklar yaşamış fakat bu zorluklarından üstesinden , milleti ile birlikte gelmeyi başarmıştır .

Arıburnu, Conkbayırı, Anafartalar, Kireçtepe’de başarılı mücadeleler yürütülmüştür.
* ‘’Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum’…. ile başlayan sözü de alında onun ne kadar kararlı olduğunun ve başarılı olacağına inandığının kanıtıdır diyebiliriz .

* Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Savaşı’nın sonucunda ulusal bir üne kavuşmuştur . Ayrıca rütbe olarak da albaylığa yükselmiştir .

Not : Çanakkale Savaşı sonucunda Çarlık rejimi yıkılmıştır , Anadolu’da birlik , beraberlik ve dayanışma artmıştır;  sömürülen ülkelere bağımsızlık konusunda Türk Milleti  örnek teşkil etmiştir . İstanbul işgal edilmekten kurtulmuştur . Beş yüz bine yakın  asker yaşamını kaybetmiştir . İngiliz sömürgeleri üzerindeki  askeri tehdit devam etmiştir .

Not:  Çanakkale Savaşı’nda Mehmetçiğimiz  ‘’ Çanakkale Geçilmez ’’ sözünü altın harfler ile tarihe yazmıştır . Bizim milletimizi düşmanlar yok edememiştir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top