Milli Mücadele Günlerinde Yaşasaydınız Vatanımızın Kurtuluşu İçin Hangi Alanlarda Neler Yapmak İsterdiniz? Neden? 4. Sınıf sosyal bilgiler

Milli Mücadele Günlerinde Yaşasaydınız Vatanımızın Kurtuluşu İçin  Hangi Alanlarda Neler Yapmak İsterdiniz? Neden?  4. Sınıf  sosyal bilgiler

Kurtuluş Savaşı  zamanında yaşıyor olsaydım vatanım için , milletim için elimden gelen her türlü fedakarlığı  yapan bir Türk kadını olurdum . Cephede askerlerimize , kardeşlerimize erzak götürürdüm . Onların ihtiyacı olan  ekmek , su , çorba vb. ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde yetiştirmeye çalışırdım . 

Aynı zamanda asker de olurdum . Düşmanla hiç korkmadan çarpışırdım . Gerekirse bu uğurda canımı feda ederdim . Vatanımın ve milletimin birliği için , dirliği için  her türlü zorluğa göğüs gererdim . Soğuk, sıcak demeden çalışmaya, alın teri dökmeye devam ederdim .

Halkımın kahraman kadınlarını tıpkı Halide Edip Adıvar gibi örgütlerdim . Onları  vatan ve millet sevgisi konusunda bilinçlendirirdim . Onlara  konferans verirdi.   Düşmanı askerlerimizin nerede olduğunu bana sorduğunda onlara yanlış yolu gösterirdim ve onların yolunu kesmek için de hemen kendi askerlerimize bu durumu bildirirdim . Halkım ile birlikte, kahraman milletim ile birlikte ölüme yürürdüm . Ülkemizin başka bir ülkenin manda ve himayesi altına girmemesi için  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün peşinden giderdim.  Atatürk’ün vatan için  verdiği emirleri yerine getirirdim ,  bana verdiği emirleri ilgili yerlere ulaştırmaya çalışırdım . Askerlerimize kıyafet dikerdim , kirlenmiş olan kıyafetlerini yıkardım vb. Bunların hepsini yapmamın nedeni şudur :  Vatanımı çok seviyorum . Başka bir ülkenin egemenliğinde köle gibi yaşamak istemezdim . Dilimi, kültürümü, dini inancımı kaybetmemek için,  özgürce yaşamak için, namusum için, şerefim için  bu uğurda her türlü görevi yapardım .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top