Mektubunda Yazdıklarına Bakarak Şahin Bey’in Kişilik Özellikleri Hakkında Neler Söyleyebilirsiniz ? 4.sınıf sosyal bilgiler sınıfı

Mektubunda Yazdıklarına Bakarak Şahin Bey’in Kişilik Özellikleri Hakkında  Neler Söyleyebilirsiniz ? 4.sınıf sosyal bilgiler sınıfı

Şahin Bey Fransız Komutana şu mektubu yazmıştır :
“Kirli ayaklarınızın bastığı şu toprakların her zerresinde bir damla Türk kanı karışıktır . Her bucağında bir atanın mezarı vardır . Adı belli olmayan zamanlardan beri Türkler bu topraklarda yaşamaktadır . Türk bu topraklara bu topraklar da Türk’e ısındı , kaynadı . Sade siz değil , bütün dünya bir araya gelse bizi bu topraklardan ayıramaz . Sonra siz hiç ömrünüzde Türk esir yaşamaz diye duymadınız mı ?

Namus ve hürriyet için ölüme atılmak ise bize ağustos sıcağında soğuk su içmekten daha tatlı gelir . Sizler canı kıymetli insanlarsınız . Çatmayın bize . Bir an evvel topraklarımızdan savuşup gidin . Yoksa kıyarız canınıza . (21 Şubat 1920 Antepli Şahin. )”

Şahin Bey savaşmaktan korkmayan cesur bir askerdir .  Milletinin ne kadar özgürlüğüne düşkün olduğunu anlatmıştır. Onun için bağımsızlık yaşamak demektir . Kararlı bir yapıya sahip olduğunun göstergesidir . Çünkü dünya bir araya gelse bizi bu topraklardan atamaz demiştir . Onurlu bir insandır . Vatanına sahip çıkan vatansever bir insandır . İçinde insan ve millet sevgisi çok olan bir kahramandır .  Mantıklıdır . Kimsenin canına kıymak istemeyen  merhametli bir insandır fakat eğer o askerler ülkelerine gitmezlerse ölüm onlar için kaçınılmaz olur demiştir. Çünkü vatanının bir karış toprağını bile  satmayan kahraman bakışlı, kahraman bir yiğittir Şahin Bey .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top