Kültürümüz Olmasaydı Neler Olurdu ?


Kültürümüz  Olmasaydı Neler Olurdu ?  

Bir toplumun maddi ve manevi değerleri o toplumun kültürüdür . Yani toplumun yaşayış tarzı , gelenek ve görenekleri , yöresel yemekleri , sanatı vb. hepsi kültürün içine girer . Kültür bir milletin kimliğidir. Bir milleti diğer milletlerden ayıran en önemli özelliklerden biri de o milletin kendine özgü kültürüdür .

Kültürümüz olmasaydı şu anda başka kültürlerin etkisi altına girerdik . Millet olarak ortak bir kültüre sahip olmadığımız için , ülkemiz zor bir duruma düştüğü zaman milli birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmenin ne demek olduğunu bilmezdik .

Vatan sevgisi, bayrak sevgisi, vatani görev  gibi kavramların  önemini anlayamazdık . Gelecek nesillere kültürümüzü aktaramadığımız için , kendimize özgü özelliklerimiz olmadığı için hiçbir şey bırakamazdık . Yani gelecek nesilleri ecdadının kim olduğunu bilmezdi , geçmişinin yaşayış tarzını, konuşma tarzını, yöresel yemeklerini, halk oyunlarını vb. bilmezdi. Bunun sonucunda da gelecek nesiller boş,  bilgisiz bir nesil olurdu. Toplum olarak dağılmaya başlardık ve kısa sürede yok olurduk.  Bunun için kültür bizi biz yapan değerlerden en önemlidir. Kültürümüze sahip çıkmalıyız. Kültürümüzü yaşatmalıyız. Başka ülkelere özenmek yerine kendi benliğimizi korumalıyız.  Özümüzden asla dönmemeliyiz . Kendi kültürümüze göre yaşamalıyız. Gelecek nesillere de kültürümüzü aktarmalıyız ve özgün bir kültür olmalıyız.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top