Hz. Muhammed’e İnen İlk Ayetin ‘’Oku’’ Diye Başlaması İslam Dininin Hangi Özeliğini Gösterir ? Tartışınız . 6. Sosyal bilgiler sınıfı


Hz. Muhammed’e İnen İlk Ayetin  ‘’Oku’’ Diye Başlaması  İslam Dininin   Hangi Özeliğini Gösterir ? Tartışınız . 6. Sosyal bilgiler sınıfı

Yüce Allah kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de ilk olarak ‘’ Oku ’’ emrini vermiştir . İslam dininin  oku emrini vermesi , dinimizde ilime ve bilime , eğitim ve öğretime ne kadar önem verildiğinin kanıtıdır . Okuyan insan cahil kalmaz , kendini geliştirir ve devamlı çalışır .  Bunun için dinimizde okumaya çok önem vermiştir .

İnsan okuyarak dini hakkında daha çok bilgi sahibi olur. Dininin neleri emrettiğini, neleri emretmediğini öğrenir .

Okuyarak insanlığa faydalı işler yapılır , buluşlar yapılır . Bunun için ilime ve bilime   çok önem vermeliyiz .  Okumaya önem vermeyen milletler geri kalmışlıktan kendini bir türlü kurtaramaz . İnsan okumadığı için  hep cahil kalır . Böyle insanların da ne bilime saygısı olur , ne de ilime . Bunun için  millet olarak okumaya çok önem vermeliyiz . Kuran-ı Kerim’in  bu emrini iyi anlamaya çalışmalıyız .  Kuran’da geçen  emirleri hayatımıza nakşetmeliyiz . Baktığımızda neden İslam ülkeleri  hep  geri diye düşündük mü acaba? İslam ülkelerinin geri olmasının nedeni okumaya yeterince önem vermemesinden kaynaklanır . Eğer gerçekten  dinimizin gereği olan okumaya, ilime ve bilime yeterince önem verseydik şu anda İslam ülkeleri dünyanın en gelişmiş ülkeleri olurdu .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top