Hz. Muhammed, Cahiliye Dönemi’nde ‘’ Muhammed’ül Emin’’ Olarak Tanınmıştır . Ona ‘’ Emin’’ Unvanının Verilmesinin Nedenleri Neler Olabilir? Yazınız.

Hz. Muhammed, Cahiliye Dönemi’nde  ‘’ Muhammed’ül Emin’’  Olarak Tanınmıştır . Ona ‘’ Emin’’ Unvanının Verilmesinin  Nedenleri Neler Olabilir? Yazınız.

Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamber Efendimiz  Hz. Muhammed Mustafa  güvenilir bir insan olduğu için, emanete hıyanet etmediği için ona Muhammed’ül Emin’’ ( Güvenilir, emin insan ) denilmiştir . Bu olayın kanıtlarını şu örnekle açıklayabiliriz : 

O yıllarda Beytullah yani Kabe’nin örtüsünün belli dönemlerde değişmesi gerekirdi . Bunu değiştirme sorumluluğunu üstlenmek, toplumsal itibarı artıyordu .

Kabe örtüsünün değiştirilmesi esnasında kabileler arasında tartışmalar, kıskançlıklar , rekabet gibi durumlar ortaya çıkabiliyordu . Yine bir gün Kabe örtüsünün hangi kabilenin değiştirmesi gerektiği tartışması gündemdeydi . Tam o sırada oradan geçen Hz. Muhammed Mustafa da onlara çok güzel bir öneride bulundu . Kabe örtüsünü, kabilelerin temsilcilerinin hep birlikte  tutarak kaldırmasını önerdi . Böylece her kabile temsilcisi örtüyü tuttuğu için de problem ortadan kalkmış oldu .  Oradaki büyük bir anlaşmazlığa çözüm bulmuş oldu Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa . Çünkü  o bölgede efendimize güven duyulmaktaydı.  Yani onun sunduğu öneri hiç tartışmaya açılmadan kabul edilmiş ve Efendimiz Kabe örtüsünün değiştirilmesi sırasında hakem seçilmiştir . Bu da ona ne kadar güvendiklerinin kanıtıdır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top