Grup Çalışmalarında Yardımlaşma Neden Önemlidir? Açıklayarak Yazınız.


Grup Çalışmalarında Yardımlaşma Neden Önemlidir? Açıklayarak Yazınız.

Grup çalışmalarında ortak bir görev için çalışıldığı ,  başarıya ulaşmak amacı olduğu  ve  aitlik duygusu hissetmek için , birlik ve beraberlik içinde çalışmak için  yardımlaşma çok önemlidir . Yardımlaşma olmadan herkes kendi kafasına göre bir iş yapar . Böyle olduğu zaman da  araştırılmak istenen konular birbirinden kopuk  olur ve bir bütünlük sağlanamaz .

Bütünlük sağlanamadığı zaman da  başarıya ulaşılmaz. Bunun için grup çalışmalarında gruptaki bireyler birbirlerinden yardım almalı ve  herkesin  işte bir payı olmalıdır ve başarıya ulaşılmalıdır .

Çünkü  grup işlerinde başarmanın yolu ortak hareket etmek , amaca odaklanmak ve yardımlaşmaktır . Grup çalışmalarında başarı ve başarısızlık  tüm gruba ait olduğu için, gruptaki her birey   birbirlerini  her konuda bilgilendirmelidir ve yardımlaşmalıdır .  Yardımlaşma olduğu zaman   grup üyeleri birbirine  daha çok bağlanır . Böylece iyi bir iletişim kurulmuş olur ve sosyalleşme sağlanmış olur .
Yardımlaşma sayesinde öğrenciler birbirinden yeni  bilgiler öğrenir ve kendini daha  çok geliştirme fırsatı  bulur . Yardımlaşma ve paylaşma olan grupta yarış ve rekabet olmaz .  Ortak bir başarı sağlanmış olur . Grup üyelerinde  olumlu bağlılık olur , yüz yüze  iletişim kurulur .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top