Geleneksel Çocuk Oyunlarını Günümüzdeki Oyunlarla Karşılaştırdığınızda Neler Söyleyebilirsiniz.

Geleneksel Çocuk Oyunlarını  Günümüzdeki Oyunlarla Karşılaştırdığınızda  Neler Söyleyebilirsiniz.

Oyun oynamak , oyuncaklar çocukların gelişimine büyük katkı sağlar ve çocuğun çevresine karşı kendisini daha iyi ifade etmesini sağlar .  Geleneksel oyunlar ile günümüzdeki oyunları karşılaştırdığımızda şunları söyleyebiliriz : Geleneksel oyunlar genelde  mahallede , köylerde , çocuklarının evlerinin önünde oynadıkları oyunlardır .

Bu oyunlar çocukların hem birlikte oynamasını sağlayan  hem de sosyal becerilerini geliştiren oyunlardır . 

Çocuklarda dışarının da mis gibi havasını alarak, çamurdan  bebekler, arabalar ve çeşitli oyuncaklar yaparak oynar ve bundan mutluluk duyarlardı . Dışarıda oynanan oyunlar çocuğun daha çok gelişmesine katkı sağlardı ve çocuğun gün içindeki stresinin azalmasını sağlardı . Tabi ki dışarıda oynarken  üst baş kirlenirdi, çamur olurdu fakat çocuklar mutlu olurdu. Çünkü oyuncakları çocukların kendi yaptığı el emeği olduğu için onlar için çok değerli olurdu. Günümüzdeki oyunlara baktığımızda  ise daha çok kapalı ortamlarda oyun oynanmakta, çocuklar hazır oyuncaklar ile oynamaktadır . Hazır oyuncağı da kendileri yapmadığı için  o oyuncaklardan bir süre sonra sıkılmaya başlıyorlar ve hemen yenilerini istiyorlar . Elbette alışveriş merkezlerindeki oyuncaklar  ile oynamak da çocukları mutlu eder fakat buradaki oyuncaklar ile çocuklar tek başına oynadıkları için sosyal becerileri gelişmez . Özellikle de telefon, bilgisayar başında oynanan  oyunlar çocukların sosyal ortamdan uzaklaşmasına neden olmaktadır .  Oradaki oyunlar hazır olduğu için bu da çocuğu hazıra alıştırmaktadır ve çocuk zamanlar dışarı bile çıkmak istememektedir . Geleneksel oyunlar elbette çocukların gelişimi için daha iyidir diyebilirim  fakat günümüzdeki oyunları tamamen  gereksiz bulmak haksız bir yargılama olur. Çünkü anne ve baba gözetiminde  belli bir süre hazır oyunlar oynamak da  bazen çocuğa iyi gelebilir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top