Devletimiz Özel Kişiler İçin ( şehit yakınları, gaziler, gazi yakınları , engelliler vb.) Neler Yapmıştır?


Devletimiz Özel Kişiler  İçin  ( şehit yakınları, gaziler,  gazi yakınları , engelliler vb.) Neler Yapmıştır?

Devlet şehitlerimizin kanının yerde kalmaması için  , bu devlete düşman olan , bu devleti yok etmek isteyen teröristler ile mücadele etmeye devam etmektedir . Allah’ın izni ile şehitlerimizin kanı yerde kalmamakta ve kalmayacaktır da . Devlet hayatını  bu vatan toprakları için feda eden şehit yakınlarına her türlü imkanı sağlamaktadır . Şehidin eşine her ay belli miktarda para verilmekte , şehitlerimizin ailesi belli zamanlarda ziyaret edilmektedir .

Şehit çocukları okurken devlet onlardan para almamakta , bu yavrularımız  devletin verdiği katkılar ile okumaya devam etmektedir .

Gazilerimize de yine her ay belli maaş verilir ve onlar da ziyaret edilir . Onlara da devlet çeşitli konularda kolaylık sağlamıştır . Gazilerimiz ve şehit yakınlarımız onur kırıcı işlerde çalıştırılamaz . Gazilerimiz ve şehit yakınlarımızda işe alımda öncelik yapılır . Şehit yakını bir kamu işine gireceği zaman hiç sınav puanı şart koşulmadan hemen ataması yapılır .  Şehit yakınları  toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilir . Şehitlere nakdi tazminat ödenir , ölüm yardımı yapılır ,  SGK tarafından emsal aylık bağlanır , SGK tarafından şehit çocuklarına eğitim yardımı yapılır , Faizsiz konut kredisi verilir , elektrikte , su harcamalarında indirim yapılır vb. Engelli kardeşlerimiz için de böyle bir şart aranmaz . Engelli olan kişi üniversiteyi bitirince hemen atanır . Engelliler için tekerlekli arabalar yapılmıştır , engelli insanlardan otobüs ücreti alınmamaktadır . Engelli insanların da sosyal hayata aktif olarak katılmaları için onlara çeşitli eğitim verilir . Bu eğitim  özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde verilir .  Engelliler  için de çeşitli  hizmetler ücretsiz olarak verilir . Engellilerin eğitim almasına hiç kimse  engel olamaz . Engelli bireyler yapamadığı işlerde zorla çalıştırılamaz .Yani  engellerini aşan işler onlara yaptırılamaz . Çünkü onlar ancak gücü yettiği işlerde çalıştırılmalıdır . Engelli kardeşlerimize de devlet su indirimi yapar . Türk Telekom Sosyal Tarife engelliler için düzenlenmiş bir  tarifedir . Ulaşımda da indirim yapılır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top