Cumhuriyet’in 95. Yılı İle İlgili Bir Yazı Yazınız .


Cumhuriyet’in 95.  Yılı İle İlgili Bir Yazı Yazınız .  

Cumhur  kelimesi halk ,  cumhuriyet ise halka dayalı yönetim  demektir . Anadolu’da  başlayan milliyetçi direnişin bir amacı da  milli iradeye dayanan  bir yönetim kurmaktı . Yani Cumhuriyet’i kurmaktı .   29 Ekim 1923’te ilan edilen  Cumhuriyet ile  milli iradeye dayanan yönetim  anlayışının adı konulmuştur . 

Böylece milletin iradesine dayanan yönetim şeklinin tacı çekilmiştir . Artık halkın  iradesi ön plana çıkmıştır . 

Önceden bir kişinin yönettiği ülkeyi artık halkın temsil ettiği kişi ya da kişiler yönetmeye başlamıştır .  Cumhuriyet  ilan edilene kadar çok zorlu aşamalardan geçilmiştir . Önce Kurtuluş Savaşı başarı ile sonuçlanmıştır . Daha sonra saltanat kaldırılmış ve amaca  yavaş yavaş gidilmiştir . Artık insan haklarına , insan  iradesine daha çok önem verilmiştir .  Cumhuriyet’in ilan edilmesini sağlayan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de  Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur .   Bu uğurda binlerce Mehmetçiğimiz ve Atatürk’ün silah arkadaşlarının da katkısı vardır . Bugün özgürce , demokrasi içinde yaşıyorsak bunu onlara borçluyuz .   Cumhuriyet’in ilan edilmesi ile milletimizin saltanat ve egemenlik makamı yalnız Türkiye  Büyük  Millet Meclisi olmuştur .  Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız ve  Cumhuriyet ile yönetilmeye devam etmeliyiz . Halkın iradesine saygı duymalıyız  . Bu uğurda emeği geçen Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve  tüm Mehmetçiklerimize, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Nurlar içinde uyusunlar inşallah bu güzel ve aydın insanlar .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top