Atatürk’ün Birleştirme Ve Bütünleştirme Gücü İle İlgili Birkaç Sözünü Yazınız.


Atatürk’ün Birleştirme Ve Bütünleştirme Gücü İle İlgili Birkaç Sözünü Yazınız.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman yıkıcı olmamış , her zaman yapıcı taraf olmuştur . O insanlar arasında dil , din , ırk , cinsiyet , mezhep ayrımı yapmamıştır . O her zaman ulusunun birlik ve beraberlik içinde yaşamasını istemiş ve ömrünün sonuna kadar bunun için mücadele etmiştir .
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün birleştirici ve bütünleştirici sözleri şunlardır :

*  ‘’ Türkiye Cumhuriyeti halkını; ayrı ayrı sınıflardan oluşmuş değil, fakat kişisel ve sosyal hayat içinde iş bölümü itibariyle çeşitli mesleklere ayrılmış bir toplum olarak görmek esas prensiplerimizdendir.”

*  Bugünkü Türk Milleti siyasi ve içtimai camiası içinde kendilerine kürtlük fikri, çerkezlik fikri ve hatta lazlık fikri veya boşnaklık fikri propaganda edilmek istenmiş vatandaş ve milletdaşlarımız vardır. Fakat mazinin istibdat devirleri mahsulü olan bu yanlış adlandırmalar, birkaç düşman aleti, gerici beyinsizden başka hiçbir millet ferdi üzerinde kederlenmekten başka bir tesir doğurmamıştır. Çünkü bu millet fertleri de, tüm Türk Toplumu gibi aynı ortak geçmişe, tarihe, ahlaka, hukuka  sahip bulunuyorlar.’’
*  “Cenabıhak birleşik ve birlikte çalışan, şerefini, namusunu koruyan milletleri mutlu eder. Biz de bundan önce olduğu gibi bundan sonra da birleşik olarak ve birlikte çalışarak Allah’tan böyle bir saadeti haklı olarak bekleyebiliriz.’’
*  “Millet ve biz yok, birlik halinde millet var. Biz ve millet ayrı ayrı şeyler değiliz. Ve şunu kesin olarak söyleyeyim ki, bir millet, varlığı ve bağımsızlığı için her şeye girişir ve bu amaç uğruna her fedakarlığı yaparsa, başarılı olmaması mümkün değildir. Elbette başarır. Başaramazsa o millet ölmüş demektir...”


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top