Atatürk Ve Cumhuriyet Sevgisi


Atatürk Ve Cumhuriyet Sevgisi

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiş ve artık yönetimde halk egemen olmaya başlamıştır . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk , Cumhuriyet’i ilan etmek için beklemiş ve yeri zamanı geldiği zaman da  Cumhuriyet’i ilan etmiştir . Artık halkın iradesi , halkın gücü , insan hakları  ve demokrasi ön plana çıkmıştır .

Cumhuriyet ilan edilmeden önce halkın egemenliği olmadığı için , padişah kafasına göre hareket ediyor ve halk ön  planda olmuyordu .  İşte Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bize cumhuriyeti  hediye etti ve onu sonsuza kadar  koruma görevini de bize verdi . Cumhuriyet’in hayatımıza girmesi ile çok fazla değişiklikler ve yenilikler yapıldı . İnkılaplar yapıldı . Mustafa Kemal Atatürk’e minnet duymalıyız . Çünkü  bize bunu yaşatan odur . O her zaman adalete , halkın egemenliğine sırtını dayamış bir liderdir . Mustafa Kemal isteseydi diktatör olurdu ve her istediğini yapabilirdi . Ama o kolay yolu seçmemiştir . Çünkü o insana , insan haklarına , eşitliğe , özgürlüğe önem vermiştir . Bunun için de halk tarafından çok sevilmiş ve Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur . Cumhuriyet olmasaydı şu anda istediğimiz gibi yaşayamazdık ,  bize dayatılanlar  ile yaşamak zorunda kalırdık .

İstediğimiz partiye özgürce oy veremezdik . İnsan haklarına yeterince önem verilmezdi . İşte tüm bunlardan dolayı Cumhuriyet’e sahip çıkmalıyız ve Mustafa Kemal’in ilke ve inkılaplarını her zaman yaşatmalıyız .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top