Ailenizde Ve Çevrenizde Bayramlar Nasıl Kutlanıyor ? 4. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı


Ailenizde Ve Çevrenizde Bayramlar Nasıl Kutlanıyor ? 4. Sınıf sosyal bilgiler sınıfı

Bayram her çocuğun sevinçle beklediği güzel günlerdir . Bayram demek barış ve kardeşliğin , huzur ve güvenin   temenni edildiği günler  demektir . Bayramda genel olarak sabah erkenden kalkarız .  Sabah erkenden bayram namazı kılınır . Bayram namazı çıkışı  camiden çıkan kişiler bir sıra halinde birbirleri ile  bayramlaşırlar . Daha sonra  babalarımız eve gelir .

Bayramlığımızı giyeriz, güzel kokular sürünürüz . Anne ve babamızın  ellerini öperek bayramlarını kutlarız .

Bayram şekeri yeriz . Daha sonra bayrama özel kahvaltı hazırlanır . Sevdiğimiz yakınlarımız ile birlikte güzel bir kahvaltı  yaparız . Daha sonra bayram gezmelerine çıkılır .  İlk olarak yaşlı olanlar ziyaret edilir . Mezar ziyaretleri yapılır . Komşular ziyaret edilir . Çocuklar şeker ve harçlıklar verilir . Bayram özel tatlılar , sütlaçlar hazırlanır . Yaprak sarılır , etli yemekler yapılır . Bunlar bir güzel yenilir . Daha sonra  uzak olup da gidemediğimiz yakınlarımız , arkadaşlarımız aranır ve onların da bayramı kutlanır .  Aile dostları ile  bayramlaşmaya gidilir.  Bayramda öfke ve kırgınlıklara son verilir . Barış ve sevgi ortamı artar . Herkesin üzerinde bir mutluluk olur , hoşgörü olur . İnsanlar coşkulu bir şekilde bayram geçirir .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top