Aile Bağlarının Kuvvetli Olmasını Sağlayan Başlıca Değerler Nelerdir? Yazınız.


Aile  Bağlarının Kuvvetli   Olmasını  Sağlayan Başlıca Değerler Nelerdir? Yazınız.

Aile bir toplumun temelidir . Bir toplumda aileyi  oluşturan temel değerlerde yozlaşma olursa o toplum kısa sürede çözülür ve dağılır . Bunun için aileye gereken önemin verilmesi gerekir .
Aile bağlarının kuvvetli  olmasını sağlayan başlıca değerler şunlardır :
* Aile bireyleri arasında sevgi duygusunun olması .  Sevgi ait olma , sevilme ve sevme ile ortaya çıkar . Anne ve baba çocuklarını koşulsuz sevmeli , eşler birbirini sevmeli ve ailenin huzuru sağlanmalıdır .


* Aile bireyleri arasında saygının daim olması . Anne ve baba birbirleri ile konuşurken  ve tartışırken aradaki saygıyı korumalıdır . Saygının olmadığı yerde ne huzur olur ne mutluluk . Bunun için hem sevgi olmalı hem saygı olmalıdır .


* Hoşgörü olmalıdır . Her insan hata yapabilir . Basit olan hatalar affedilmeli  ve aile bireyleri arasında kin ve düşmanlık gibi kötü duygular olmamalıdır .
* Misafirperverlik : Aileler arasında misafirperverlik olmalıdır . Dayı, teyze, amca, hala vb. her zaman birbirine gidip gelmeli ve birbirlerinin hal ve hatırlarını sormalıdır .
* Birlik, beraberlik ve dayanışma aile bireyleri arasında birlik , beraberlik ve dayanışma olmalıdır . Böylece herkes aile birliğine katkı sağlamış olur .
*  Sadakat olmalıdır .
* Aile arasındaki özel bilgiler  gizli kalmalıdır . Yani gizlilik esas olmalıdır .
* Aile   bağlarının kuvvetli olması güven  olmalıdır . Güven duygusu yoksa  aile birliğini ayakta tutmak da zor olmalıdır.
* Aile bireyleri tutumlu olmalı , israftan kaçınmalıdır .
* Ben duygusu ile değil biz duygusu ile hareket edilmelidir .
* İyi niyet, iyi ahlak olmalıdır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top