Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılda Çıkan Karışıklıklar, Mustafa Kemal'in Meslek Seçiminde Etkili Olmuş Olabilir mi? Tartışınız.


Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılda Çıkan Karışıklıklar Mustafa Kemal'in Meslek Seçiminde Etkili Olmuş Olabilir mi? Tartışınız.

Fransız İhtilali'nin sonucunda ortaya çıkan  milliyetçilik , eşitlik , demokrasi , adalet gibi kavramlar çok uluslu olan  devletler için sıkıntı olmaya başlamıştı . Osmanlı Devleti de çok uluslu bir yapıya sahip olduğu için bu durumdan etkilenmişti . Osmanlı Devleti içinde yaşayan azınlıklar milliyetçiliğin etkisi ile ayaklanmış ve bağımsızlıklarını ilan etmişlerdi .

İşte bu yıllarda çıkan karışıklar Osmanlı Devleti'ni dağılmaya doğru götürmekteydi . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal de bu  olayları görmüş ve vatanını koruması gerektiğini düşünmüştü .

Daha küçük yaşlardayken kitap okumayı seven Mustafa Kemal asker olmayı kafasına koymuştu. Bu yıllarda çıkan karışıklar elbette Mustafa Kemal'in  meslek seçİminde etkili olmuştur diyebiliriz .Sömürgeci ülkelerin  sömürgesi haline gelmemek için asker olmuş ve vatanını korumuştur . Mustafa Kemal bir vatan sevdalısıydı . O her şeyden önce her zaman milletinin çıkarını düşünen büyük bir lider olmuştur . Milletinin yaşadığı bu zorlukların üstesinden gelmek için de büyük uğraşlar vermiş ve ülkemizi bu günlere kadar getirmiştir . Onun tarihe olan ilgisi , askerlik mesleğine olan ilgisi okul yıllarında daha da pekişmiştir .  Kısacası Osmanlı Devleti'nde 19. yüzyılda çıkan karışıklıklar Mustafa Kemal'in askerlik mesleğini seçmesinde etkili olmuştur diyebiliriz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top