Ön Yargılı İnsanların Genel Özellikleri Nelerdir? Yazınız.


Ön Yargılı İnsanların Genel Özellikleri Nelerdir?  Yazınız.

Ön yargının temelinde mantıksızsa sevmek ya da sevmemek vardır . Kişi hiç tanımadığı bir kişiye karşı olumsuz bir tutum sergileyerek ön yargılı davranmış olur . Ön yargılı tavır ve davranışlarımız varsa  lütfen bunlardan kurtulmaya çalışalım ve hiç kimse hakkında kesin kararlar vermeyelim .

Ön yargılı insanların özellikleri şunlardır:
* Ön yargılı insanlar katıdır,  esnek olmayan insanlardır. Bu insanlar tanımadığı kimseler hakkında hemen yargıya varan, yargısız infaz yapan kimselerdir .

* Ön yargılı insanlar tutsak kimselerdir . Çünkü bir türlü  geri kafalılığından kurtulmayı başarmak istemeyen kimselerdir .
*  Bu insanlar kendilerini geliştirmek için, aydın olmak için geliştirmeyen, çaba göstermeyen kimselerdir .
* Ön yargılı insanlar  hayata geniş açıdan bakamayan insanlardır . Kendileri mutsuz olduğu gibi bu mutsuzluğunu başka insanlara da yaymaya çalışan kimselerdir .
* Ön yargılı insanlara laf anlatmak zordur .
*  Ön yargılı olmayan insanlar hatlarından ders alan insanlardır . Ön yargılı insanlar başlarına bin bir türlü bela da gelse yine uslanmazlar ve cahil kalmaya devam ederler . Çünkü kendi beyinlerini, kalıplaşmış düşüncelerini değiştirmek için hiçbir çaba göstermezler .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top