Milli Birlik ve Beraberliğin Sağlanmasında Kültürün Rolü Nedir ? Açıklayınız


Milli Birlik ve Beraberliğin Sağlanmasında Kültürün Rolü Nedir ? Açıklayınız

Bir toplumun maddi ve manevi değerlerinin tümüne birden kültür denir .  Her milletin kültürü kendine özgüdür . Nasıl ki dil bir milletin benliğiyse kültür de aynı şekilde bir milletin benliğidir . Çünkü biz kültürümüz ile , kültürel ögelerimiz ile varız . Milli birlik  ve beraberliğin sağlanmasında kültürün rolü şu şekildedir : Türk kültüründe vatan sevgisi , millet sevgisi çok kutsaldır . Gelenek ve göreneklerimizde askere gitme , askere gideni  hep birlikte uğurlama vardır .

Çünkü bizim içimizde vatan aşkı vardır, vatan sevdası vardır . İşte bu da doğrudan kültür kavramı ile ilgilidir . Kültürümüzde vatana ihanet asla yoktur , vatana sadakatle bağlanmak vardır . 

Örneğin Anadolu'da kadınlar erkek çocuğu olduğu zaman hemen hayırlısıyla  asker olur inşallah diye dua ederler .  Çünkü asker olup , vatanını koruyacaktır o evlat. Vatan demek namus demek, şeref demektir. Bizim kültürümüzde vatan sevgisi, yardımseverlik merhamet, birlik ve beraberlik, bayrak sevgisi vb. her zaman kutsaldır .  Bayramlarda bayram sevinci, birlik olma sevinci de kültürümüz ile alakalı bir durumdur.Milli birlik ve beraberlik  ülkemiz için çok ama çok önemlidir . Burada kültürümüz, kültürel değerlerimiz ön plandadır çünkü . Örneğin ; 15 Temmuz darbe gecesi girişiminde halkımız kültürü gereği ,  vatanına sevdası gereği yollara çıkmış ve ölümden korkmamıştır . Çünkü vatanını korumak isteyen binler , milyonlar sokağa çıkmıştır . Burada kültürümüzde olan milli  birlik ve beraberlik sağlanmıştır ve ülkemiz çok şükür bu kara günü hayırlısı ile atlatmıştır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top