Mevlana'nın Bizim Kültürümüzdeki Yeri Nedir?


Mevlana'nın Bizim Kültürümüzdeki Yeri Nedir?

Mevlana hayata dar açı ile bakan bir insan olmamıştır .  Mevlana içinde insan sevgisi olan , Allah sevgisi olan  çok kıymetli bir insandır . Hoşgörülü bir insandır . İnsanlar arasında hiçbir şekilde dil , din , ırk , mezhep ayrımı  yapmamıştır . O her zaman  insancıl bir görüşe sahip olmuştur . Bunun için de  dünyaca tanınmış ve çok sevilmiştir.  Mevlana Türk kültüründe çok önemli bir yere sahiptir .  Çünkü kitaplarında yazdığı konular ile insanları her zaman hoşgörüye çağırmıştır . Yıkıcı değil, yapıcı olmuştur . 

Her zaman yardımlaşmadan,  gerçek içtenlikten yana olmuştur . İnsanların iki yüzünün  olmaması gerektiğini savunmuş  ya olduğumuz gibi ya da göründüğümüz gibi olmamız gerektiğini savunmuştur .

Merhametli olmamız gerektiğini , yardımsever olmamız gerektiğini , hiç kimsenin kusurunu aramamamız gerektiğini söylemiştir . İnsanları  dışlamamak gerektiğini söylemiştir . Her insanın değerli olduğunu ve her insanın biricik olduğunu söylemiştir . Her zaman  iyilikten, doğruluktan dürüstlükten yana olmuştur . Kültürümüzde de bunlar olduğu için sevgili Mevlana çok değerlidir bizim için .  Birçok dil bilen Mevlana Türk kültürüne büyük katkılar sağlamış değerli bir ilim insanı , değerli bir din adamıdır .  Mesnevi adlı eseri ile her zaman Türk  kültürünün kaynağı olmuştur . Fuat Köprülü Mevlana için şu sözü söyelmiştir :

''Mevlâna’yı iyice bilmeden Anadolu’daki ilk Türk eserlerini anlamanın  mümkün olamayacağı, ilmî bir gerçektir” der .   Mesnevi adlı eser  tekke ve zaviyelerde okutularak Türk kültürüne büyük katkı sağlamıştır . Bu eseri okuyanlar zamanla artmış ve şairler, edipler zamanla çoğalmış ve bu eserden beslenmişlerdir . Böylece de Türk kültürne büyük katkı sağlanmıştır.0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top