Meslek Ahlakı Nedir ?


Meslek Ahlakı Nedir ? 

Kişinin mesleğini yaparken dürüst , adaletli , güvenilir olması gerekir . Çünkü iyi bir insan , iş ahlakı olan bir insan bu özelliklere sahip olmak zorundadır . Mesleğini hakkı ile yerine getirmek isteyen kimse adaletli ve merhametli olmalı , vicdan sahibi kimse olmalıdır . Hiç kimseden hiçbir şekilde rüşvet almamalıdır . Kendi yakınlarını , eşini , dostunu hak etmediği halde hemen işe almamalıdır . Çünkü ahlaklı olan , görevini hakkı ile yerine getiren bir kimseye de bu yakışmaz .

Bunun için her zaman mesleğimizi dürüstlük ilkelerine göre yapmalıyız ve  başka insanların haklarını asla yememeliyiz . İyi bir meslek ahlakına sahip olan kişi işini yapmalıdır ,  mesleğe başlarken ettiği yemine sadık olmalıdır .  Örneğin doktor; iyi bir doktor olmalı, hastasının mahremiyetini başkalarına anlatmamalıdır, öğretmen iyi bir öğretmen olmalıdır ve öğrenciler arasında zengin fakir ayrımı yapmamalıdır .

Her öğrencisine eşit davranmalıdır. İyi bir hemşire mesleğini iyi yapmalı ve  mesleğini kötüye kullanmamalıdır. Bu konu hakkında şu örneği de vermek istiyorum:
Almanya'da  bir lise müdürü öğretmenlere şu mektubu göndermiştir:
Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim . Gözlerim hiçbir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları, iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar, işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler, lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar.Eğitimden bu nedenle kuşku duyuyorum. Sizlerden isteğim şudur. 

Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın . Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin . Okuma yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa ancak o zaman önem taşır . İşte burada aslında eğitimin insanı iş hayatında ahlaklı yapması gerektiğini belirtmek istemişti r. İyi bir insan olmak, ahlaklı bir insan olmak her zaman önemlidir .

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top