İyi Bir Konuşmacı Mısınız, Yoksa İyi Bir Dinleyici Misiniz? Düşüncelerinizi Sebepleri İle Söyleyiniz.


İyi Bir Konuşmacı Mısınız, Yoksa İyi Bir Dinleyici Misiniz? Düşüncelerinizi Sebepleri İle Söyleyiniz.

İnsanlar iletişim kuran , sosyal bir varlıktır .  Ben iyi bir konuşmacı olduğumu düşünüyorum. Çünkü  ana dilim olan Türk dilini iyi kullanıyorum ve  iyi konuşuyorum .  Çok fazla konuşmuyorum . Söylemek istediklerimi kısa ve öz bir şekilde konuşuyorum . Konuştuğum insanlar bundan dolayı benden sıkılmıyor . Düşünmeden konuşmuyorum , düşünerek konuşuyorum . Tane tane konuşuyorum , bunun için anlaşılır olduğumu düşünüyorum .

Önemli konular konuşurken  önemli yerlerde vurgu yaparak konuşuyorum . Çok fazla bağırarak konuşmuyorum .

Çok kısık sesle de konuşmuyorum . Sesimi herkesin duyabileceği bir ses tonu şeklinde kullanıyorum . İnsanlar ile iletişim kurarken her şeyi ben biliyormuşum havasına girmiyorum . Dinleyici ile göz temasına giriyorum . Söyleyeceğim kelimeleri yerinde ve anlamına uygun bir şekilde kullanıyorum . Kelimeleri doğru telaffuz ediyorum . Vurgu ve tonlamalara dikkat ediyorum . Konuşmalarımda beden dilini kullanıyorum fakat bunu yaparken gereksiz hareketlerden kaçınıyorum . Karşımdaki kişi konuşmasını bitirdikten sonra söz alarak konuşuyorum . Kendimden çok söz ederek bilgiçlik yapmıyorum . Konu dışına çıkmadan  amaca odaklanarak konuşmamı yapıyorum . Konuşmalarımda sert ve kırıcı sözlerden kaçınıyorum . Karşımdaki birey ya da bireylerin  hoşlanmadığı konulara girmiyorum .  Sesime duygu tonumu katıyorum . Yani  üzüntü, sevinç, korku gibi duygularımı ses tonuma yansıtıyorum .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top