İletişim Kurarken Önyargılı Davranmanın Ortaya Çıkardığı Sonuçlar Nelerdir? Açıklayınız.


İletişim Kurarken  Önyargılı  Davranmanın Ortaya Çıkardığı  Sonuçlar Nelerdir? Açıklayınız.

İnsan sosyal bir varlık olduğu için başka bireyler ile iletişim kurmak zorundadır . İletişim kurarken de  uslubumuza dikkat etmeliyiz . İnsanlar ile iletişim kurarken ön yargılı olmamalıyız .
* Ön yargılı olduğumuz zaman bazen  beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir ve  karşı tarafa ön yargılı davrandığımız için çok pişman olabiliriz ve üzülebiliriz .

*Ön yargılı olmak insanları birleştirmez, insanları ayırır .
* Ön yargılı olmak insanların kendini ifade etmesine engel olur. İletişimde kötü bir hava oluşur .

* İnsanlar arasında sevgi ve saygı olmaz .  İnsanlar arasındaki hoşgörü yok olur . Barış  ve kardeşlik olmaz . Bunun için hemen tanıdığımız bir insan hakkında bir sürü yorum yapmamalıyız . Biraz zaman geçirin o kişilerle, iyi bir gözlemci olun , insanları ırkına , cinsiyetine , mezhebine göre ayırmayın .  Dünyadaki tüm insanları sevin ve ön yargılarınızdan artık kurtulun .
*  Ön yargılı olmak karşı tarafın kesin olarak haksızmış, kötüymüş gibi olmasına neden olabilir . Bu da iletişimde  olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir .
*  İnsanlar arasında guruplaşmalara yol açar .
* Haksızlık ve adaletszilik ortaya çıkar .
*  Tanımadığımız bir insan hakkında ön yargılı olmak o kişiye yapılmış en büyük yargısız infaz olur. Bunu yapmak da zaten vicdanı olan bir insana yakışmaz .0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top