Hz. Muhammed “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” hadisiyle nasıl bir mesaj vermek istemiştir ?

Hz. Muhammed “İnsanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır.” hadisiyle nasıl bir mesaj vermek istemiştir ?

Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa hayatı boyunca  dünyaya faydalı bir insan olmuştur . Alemlere rahmet olarak gönderilen efendimiz insanların hayırlısı , insanlara faydalı olandır demiştir .  Bir insan zorda olan bir başka insana yardım ettiği zaman , onu  o zorluklardan kurtardığı zaman işte böyle insan faydalı bir insan olur .

İyi insanlar, yardımsever insanlar Yüce Allah katında da sevap alırlar . Bunun için de biz de hayatımız boyunca insanlığa , topluma faydalı olmak için çalışırız .

İnsan olarak  bizden yardım isteyen , mazlumların sesi olmalıyız . Bunun için durmadan  çalışmalıyız . Örneğin; çok iyi bir doktor olarak , tedavisi olmayan bir hastalığa karşı ilaç  bulmalıyız , böylece hasta olan insanlara yardım etmiş oluruz . Yine baktığımızda çok iyi bir öğretmen olarak öğrencilerimizi nitelikli yetiştirmeliyiz ve onları topluma  sağlıklı bireyler olarak kazandırmalıyız . Çevremize gördüğümüz , ekmeği aşı olmayan yoksul kimselere kendi ellerimizle yemek götürmeliyiz . İnsanlığa hizmet eden erdemli bireyler haline gelmeliyiz . Vaktimizi iyilik yaparak  ilim ve fen yolunda ilerleyerek geçirmeliyiz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top