Güvenilir Bir İnsan Olmak Toplum Hayatında Bize Neler Kazandırır? Açıklayınız.


Güvenilir  Bir İnsan  Olmak Toplum Hayatında  Bize Neler Kazandırır? Açıklayınız.

İnsan olmanın en önemli yolu güvenilir ,  ahlaklı ve erdemli olmaktan geçer . Çünkü bunu  gerçekleştirebilmek çok önemli bir insanlık  vazifesidir . Güvenilir olmak demek  ise insanların sizden kuşku duymaması ,   sizden emin olmaları anlamına gelir . Güvenilir insan olmak kişiyi toplum nezdinde yüceltir . Güvenilir insanlar toplum içinde her zaman parmak ile gösterilir .

Böyle insanlar çok sevilip sayıldığı için bu insanların çevresi de geniş olur .  Güvenilir olan insanın kendisine de saygısı artar .

Güvenilir insanlar emanete asla hıyanet etmezler . Çünkü onlar kendilerini güvenilir olarak tanıtmışlardır ve bunu insanlara kanıtlamışlardır . Sevgili Peygamber Efendimiz Hz.  Muhammed Mustafa da her zaman güvenilir , emin insan  olmuştur . Müslüman olmayanlar bile ona güvenmişlerdir . Bunun için de  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya Muhammed’ül Emin ( güvenilir insan anlamına gelir ) denilmiştir . Bunun için bizde kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek istiyorsak ,  toplum içinde saygınlık kazanmak istiyorsak her zaman güvenilir ve dürüst bir insan olmalıyız . En güzel insan   güven veren insandır . Böyle kimseleri de bu devirde bulmak kolay değildir . Bulduğumuz zaman da böyle insanlara sımsıkı sarılmalıyız ve onların kıymetini bilmeliyiz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top