Günlük Yaşamınızda Kendinizi İfade Ederken Nelere Dikkat Eder Ve Nasıl Davranırsınız?


Günlük Yaşamınızda Kendinizi İfade Ederken Nelere Dikkat Eder Ve Nasıl Davranırsınız?

İnsan sosyal bir varlıktır . Bunun için de mutlaka başka insanlar ile iletişim kurmaya gerek duyar . İletişim kurarken de bazı hususlara dikkat etmemiz gerekir . Günlük yaşamda  kendimizi ifade ederken ses tonumuza dikkat ederiz . Konuşurken etkili konuşmaya çalışırız . Etkin bir dinleyici olmaya özen gösteririz .

Karşımızdaki insanın duygu ve düşüncelerini daha iyi anlamak için onun gözlerine bakarak onu dinleriz , karşımızdaki insanı gerçek anlamda dinleriz . 

Kendimizi ifade ederken  konuşma şeklimize dikkat ederiz , karşıdaki insanın bizi  iyi dinleyip dinlemediğine dikkat ederiz . Karşımızdaki kişi yada kişiler bizi iyi dinlemediği zaman kendimizi değersiz hissederiz ve böylece olumsuz bir iletişim süreci geçirmiş oluruz . Karşımızdaki kişi bizi dinleyen ve bize değer veren bir kişi ise bu durumda çok mutlu oluruz ve o kişiye kendimizi daha iyi ifade etme şansını yakalamış oluruz . Her insan değerlidir ve her insan etkin dinlenilmelidir . Edilgen dinleyici olmamalıyız , pasif dinleyici olmamalıyız . Her zaman etkin bir dinleyici , aktif bir dinleyici olmaya özen göstermeliyiz . Ancak böyle yaparsak ve bize de böyle davranılırsa olumlu bir iletişim süreci geçirmiş oluruz .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top