''Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz'' Yunus Emre'nin Şiirinde Verilmek İstenen Düşünce Nedir? Açıklayınız.


''Gelin Tanış Olalım, İşi Kolay Kılalım, Sevelim sevilelim, Dünya Kimseye Kalmaz'' Yunus Emre'nin Şiirinde Verilmek İstenen Düşünce Nedir? Açıklayınız.

Yunus Emre bu şiiri ile insanlar arasında birlik , beraberlik , barış  ve dayanışma olmasını istemiştir . İnsanlar birbiri ile iyi geçinmelidir . İşlerini kolay kılmalıdır . Biribirlerine zorluk çıkartmamalıdır . Sevgi içinde,  kardeşlik içinde  yaşanmalıdır .

Her insan olduğu gibi kabul edilmelidir .  Çünkü toplumları bir araya getiren şey sevgi ve saygıdır .

Bunun için sevmeliyiz ve sevilmeliyiz . Bu dünya gelip geçicidir . Her insan ölümlüdür .  Bu hayata veda edip gideceğimiz için dünyalık şeylere takılıp da kimse ile küs kalmamalıyız . Kimseyi incitmemeliyiz . Yüce Allah'ın yarattığı her şeyi koşulsuz sevmeliyiz . İşlerimizi bir arada yapmalıyız . Bir arada olunca her şey daha güzel olur ve daha yaşanılır , sevgi dolu bir dünya ortaya çıkarmış oluruz . Sevgili  Yunus Emre de içi insan sevgisi ile dolu olan bir  halk şairi olduğu için dizelerinde bu duyguları açık bir şekilde ifade etmiştir . Bu dünyadan öbür dünyaya hiç bir şey götürmeyeceğiz . Götüreceğimiz tek şey iyiliklerimiz olsun , fedakarlıklarımız olsun ve insanca yaşamamız olsun ki orada da mutlu olalım .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top