Ebru Ve Benzeri Sanatsal Faaliyetler Bireyin Gelişimine Nasıl Katkı Sağlar


Ebru Ve  Benzeri  Sanatsal Faaliyetler Bireyin Gelişimine Nasıl Katkı Sağlar

Ebru sanatı kağıt sanatının bir dalıdır . Osmanlı Devleti zamanında ebru sanatı sık olarak kullanılmış bir sanat dalıdır . Ebru sanatında  renkler su ile adeta dans eder .  Çünkü su ile yapılan bir sanat dalıdır . Ebru sanatı insanın kişisel gelişimine olumlu yönde etki eder . Kişi hangi resmi ortaya çıkarmak istiyorsa , kendisini mutlu ve sakin hissettiği zamanlarda ebru sanatına yapmaya başlamalıdır .

Yani kişi dingin bir ruh hali içinde olmalıdır . Ebru sanatı her bireyde farklı duygular uyandıran bir sanattır . Kişilerin iç dünyasının dışa vurumudur da diyebilirim .

Kişinin görsel zevkini , el becerileri ile ortaya çıkarır . Ebru sanatı dikkat gerektiren bir sanat olduğu için kişiye olumlu yönde etki eder . Kişi bu sanatı yapmaya başlamadan önce gerekli hazırlıklarını yapmalı ve o hazırlıklar doğrultusunda resmini yapmaya başlamalıdır . Desenler özenle hazırlandığı için kişinin düzenli olmasını gerektirir  ve kişiye olumlu yönde fayda sağlar . Duygularımızı , özlemlerimizi , mutluluklarımızı görsel bir şölene çevirmek istiyorsak mutlaka ebru sanatı ile ilgilenmeliyiz .
Not : Ebru sanatının çeşitleri ise şunlardır:
*Çiçekli ebru
* Battal ebru
* Bülbül yuvası
* Hatip ebrusu
* Akkase ebru
* Şal ebrusu
* Gel- Git ebrusu
* Taraklı ebru vb gibi çeşitleri vardır.


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top