Aynı Dili Konuşanlar Değil, Aynı Duyguları Paylaşanlar Anlaşabilir Sözü Size Ne İfade Ediyor ? Günlük Hayatınızda Bu Sözü Doğrulayacak Bir Durumla Karşılaşıyor Musunuz ? Tartışınız . 7. Sınıf Sosyal Bilgiler


Aynı Dili Konuşanlar Değil Aynı Duyguları Paylaşanlar Anlaşabilir Sözü Size Ne  İfade Ediyor ? Günlük Hayatınızda  Bu Sözü  Doğrulayacak Bir Durumla Karşılaşıyor Musunuz ? Tartışınız . 7. Sınıf Sosyal Bilgiler

Mevlana  '' Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir'' demiştir . Çünkü  ona göre insanları birleştiren dil değil , insanların içlerinde var olan sevgi , ait olma , saygı gibi evrensel değerlerdir . Sevgidir, hoşgörüdür insanları bir araya getiren ve insanlığı ömür boyu yaşatan . İnsanların illaki aynı dinden , aynı mezhepten olması gerekmiyor .

Önemli olan insanın içinde sevgi ve merhamet duygusunun var olup olmadığıdır . Örneğin; biri İngiliz biri Türk olan iki kişi Türkiye'de tanışıyor olsun .

İngiliz olan kimse yere düştüğü zaman bunu gören Türk olan kişi koşar adımlar ile onu yerden kaldırır ve ona yardım eder . Orada iki insan arasındaki  yardımlaşmada dilin etkisi yoktur . Çünkü burada yardımseverlik vardır , sevgi vardır , merhamet vardır . İşte Mevlana da buna önem vermiştir . Günlük  hayatımızda da bu sözü doğrulayacak bir örnek yaşadım . 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda yabancı ülkelerden gelen çocuklar ile aynı dili konuşamasak bile aynı heyecanı ve mutluluğu  yaşadık . Bu ortamda çok güzel arkadaşlıklar kurduk . Onların aileleri ile tanıştık ve evlerimizde misafir ettik . Burada dilin önemi yoktu ve sevgi vardır , saygı vardır , misafirperverlik vardır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top