Anne Babasını Kaybetmiş Çocuklara Yardımcı Olmak İçin Neler Yapılmasını İstersiniz? Neden? 4. sınıf sosyal bilgiler


Anne Babasını Kaybetmiş Çocuklara Yardımcı Olmak İçin  Neler  Yapılmasını İstersiniz? Neden? 4. sınıf sosyal bilgiler

Ne yazık ki hayat her  zaman istediğimiz gibi olmuyor . Çünkü bazen en yakınlarımızı kaybediyoruz . Bu durumda çok üzülüyoruz  ve çok acı çekiyoruz. Anne ve babalar çocuklar için hayatın anlamıdır . Anne ve babası olmayan yavrularımıza her şeyden önce sevgimizi vermeliyiz . Onları öyle bir sevmeliyiz ki anne ve baba kokusunu ve sevgisini hissedebilsinler .

Kendilerini dışlanmış, ötelenmiş hissetmesinler .  Onları koşulsuz sevmeliyiz . Onlara  elimizden gelen her türlü maddi ve manevi desteği  vermeliyiz .  Bu güzel, bu tatlı yavrularımıza içten bir gülümsemeliyiz ve onlara çok hassas davranmalıyız .

Mesela  anne ve babasını kaybetmiş, ya da ikisinden birini kaybetmiş bir çocuğa öğretmen  anne ve baba ile ilgili şeyler söylememeli, o çocuklara hadi  herkes ailesine mektup yazsın denmemelidir . Zaten öğretmenlerimiz de bunu önceden bilir ve ona göre hareket eder .  Bu çocuklarımızı topluma kazandırmalıyız . Hayırsever iş adamlarının bu çocuklara burs vermesini sağlamalıyız . Valilik, milli eğitim bakanlığı ve tüm okul bu yavrularımız için her türlü zorluğa göğüs germeli ve onları yalnız bırakmamalıdır. Onların her türlü gereksinimleri karşılanmalıdır. Anne ve babası olan çocuklarımızın da kendilerini bu çocukların yerine koymasını sağlamak için sınıftaki öğrencilerimize empati kurma becerisini kazandırmalıyız . Onların da hayata mutlu bir şekilde devam etmeleri için, sağlıklı bir toplum , sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi için bu çocuklarımız asla ve asla yalnız bırakılmamalıdır .


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumlama biçimini "ANONİM" olarak seçerek , hiç uğraşmadan kolaylıkla yorum yazabilirsiniz . Sizin bu yazıya yorumunuz ne ? :-)


Top